03Kas
2014
0
IMG_7998

ÇOCUKLARIN VELİLERİNDEN, ÖĞRETMENLERİN 10 TALEBİ

Yeni bir eğitimcisiniz ve velileriniz ile iletişimi sürdürmek, sınıfta onlarca öğrenci ile olmaktan çok daha zorlu mu geliyor?

Aslında haklısınız, öğrenciler ile iyi bir iletişim kurmak ve sürdürmek çok daha kolay.  Zamanla bu süreci de kolaylıkla yönetmeye başlayacak, ‘zor’ olduğunu düşündüğünüz velilerin aslında ne kadar ‘tedirgin’ ve yardımınıza ihtiyaç duyan kişiler olduğunu anlayacak ve böylelikle çok daha kapsayıcı, sınırlı ve dolayısı ile dizginleri ele almış bir vaziyette akademik yılı tamamlıyor olacaksınız.

Ancak unutmamak gerekir ki, ev-aile desteği bir öğrenciyi kazanmanın ön koşuludur.  Bu sebepledir ki, senenin ilk toplantısında özellikle ailelerin size nasıl yardımcı olabileceklerine dair beklenti ve önerilerinizi; hitap ettiğiniz veli profiline uygun bir dil ile paylaşmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Şu alanlara dair destek talebinde bulunabilirsiniz velilerinizden:

  1. Öğrenme sürecine dahil olun.
  2. Öğrenmeye katkı sağlayacak kaynakları çocuklarınız ile paylaşın, onlara sunun-sağlayın.
  3. İyi bir model olun.
  4. Okulda, ellerinden gelenin en iyisini yapmaları adına onları yüreklendirin.
  5. Eğitim hayatına değer verdiğinizi çocuğunuza hissettirin.
  6. Sosyal yaşam ile okul yaşantısının dengesini sağlayın.
  7. Okul ve/veya sınıf içi kural ve hedefleri destekleyin.
  8. Olumlu yönde pekiştirici olun. Cezadan uzak durun.
  9. Bir problem olduğunu düşünüyorsanız ya da başa çıkamadığınız bir durum var ise gecikmeden eğitimciniz ile irtibata geçin.
  10. Ebeveyn olarak sorumluklarınızı bilin ve yerine getirin.

Unutmayın ki yukarıda verilen örnek konular, sizin ihtiyaçlarınıza göre şekillenmelidir.

Veli toplantılarında da, tıpkı minicik öğrencilerinize ders anlatırken ki güven, sükunet ve şefkat ile konuşmanızı gerçekleştirdiğinizde velilerinizde size güvenecek, anlamaya ve taleplerinizi yerine getirmeye çalışacaklardır.  Kaygı bulaşıcıdır unutmayın.

Son olarak yukarıda örneklendirilmiş ya da sizin yeniden yapılandırmış olduğunuz taleplerinizi aileler ile paylaşırken mutlaka ve mutlaka ( veli profiliniz fark etmeksizin), cümlelerin içini açın ve örneklendirin.  Demek istediklerinizi,  doğru aktarıp aktaramadığınızı toplantı sonlarında mutlaka teyid edin.

Başarılar…

 

Hedef Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Uzm.Psk. Yegan SASIK

Paylaş