İstanbul Modern

Hafta sonunda çocuğunuzla kültür-sanat etkinliği yapmak istiyorsanız  İstanbul Modern Sanatlar Müzesi…

Çocukların katılabileceği çalışmalar, cumartesi ve pazar günleri 10.00-11.30, 14.00-15.30 saatlerinde düzenleniyor. Etkinlikler 20 kişilik kontenjanla sınırlı olduğundan, katılım için önceden randevu almanız öneriliyor. 6-12 yaş aralığı çocuğunuzla birlikte Eğitim Odası’nda aile programlarına katılabilirsiniz. Müzeyi eğitmenler eşliğinde birlikte gezebilir, eserler hakkında çözümlemeler yapabilir ve sanat çalışmasında yer alabilirsiniz.

İstanbul Modern 
Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4 Karaköy
Tel: 0212 334 73 00
Web: www.istanbulmodern.org

 

Santral İstanbul

Santral İstanbul, hem müze, hem sergi, hem de etkinlik alanı. Çocuğunuzla birlikte haftanın herhangi bir günü ziyaret edebileceğiniz gibi eğitim, atölye ve etkinlik programlarına da katılabilirsiniz.

Santral İstanbul’da bahar ayları boyunca her hafta sonu tüm çocuklar ve aileler için eğlence var! 25 farklı başlıkta toplam 63 atölye çalışması Santral İstanbul’un iç ve dış mekanlarında hayat buluyor.

Girişin ücretsiz olduğu Santral İstanbul’daki sergiler ve enerji müzesi, pazartesi hariç her gün 10.00-22.00 saatleri arası açık.

Santral İstanbul
Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santrali, Kazım Karabekir Cad. No:1 Eyüp
Tel: 0212 311 50 00
Web: www.santralistanbul.com

 

Belgrad Ormanı

İstanbul Boğazı’nın batısında yer alan, 13 bin metrekarelik alanıyla doğayı doyasıya hissedilebileceğiniz ormanlık alanda örtülerinizi yayıp piknik yapabilir ya da ahşap masalarda piknik sepetlerinizdekileri rahatlıkla yiyebilirsiniz. Piknik alanlarında “kendin pişir kendin ye” seçenekleri de bulunuyor.

Çocukların dilediğince açık havada top oynayıp ip atlayabileceği bir eğlence ve dinlenme alanı olan Belgrad Ormanı’nda, özel olarak hazırlanmış sağlıklı yaşam parkuru ise yürümek ve spor yapmak isteyenler için.

Levent-Maslak-Bahçeköy ya da Kemerburgaz istikametlerinden giriş yapılan Belgrad Ormanları’nda tabelalar size yön veriyor. Her iki yönden ortalama 3 kilometrelik bir asfalt yoldan sonra Neşet Suyu’na varıyorsunuz.

Belgrad Ormanı
Adres: Sarıyer – İstanbul
Tel: 0212 486 00 72

 

İTÜ Bilim Merkezi

Geleceğin bilim adamları için önerisi İTÜ Bilim Merkezi. Optik yanılsama, mekanik, enerji, matematik, DNA, uzay, uçak, titreşim, dalga, ses ve fizik ile ilgili birçok teoriyi uygulama yoluyla öğreten, 120 adet eğitici birimden oluşan bilim merkezi, çocuklara ve gençlere merak ve hayal ettikleri ile ilgili çözümler sunuyor.

İTÜ Taşkışla kampüsünde yer alan merkezi ziyaret eden çocuklar, bilimsel kavramları uygulamalı olarak görme ve öğrenme olanağına sahip oluyorlar. Merkezde görevli eğitmenler, çocuklara hem eğitim birimlerinin nasıl çalıştığı konusunda yardımcı oluyor hem de onların sorularına yanıt veriyorlar.
Merkez, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında açık.

İTÜ Bilim Merkezi
Adres: İTÜ Taşkışla Kampüsü Taksim
Tel: 0212 251 60 13, 0212 293 13 00
Web: www.bilimmerkezi.itu.edu.tr

 

Turkuazoo

Türkiye’nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo, Forum Alışveriş Merkezi’nin içinde yer alıyor. Toplam 23 akvaryumun bulunduğu Turkuazoo, üç katta toplam 8000 metrekare alana yayılmış durumda. Sergi alanında ise dönüşümlü olarak sualtıyla ilgili farklı sergilerin yer aldığı Turkuazoo’da, çocuklar için eğitim programları da düzenleniyor.

Sualtı eğitimlerinden, çevre korumaya kadar pek çok alanda bilgi veren programların sonunda çocuklara birer sertifika veriliyor.

Akvaryum, hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında açık. Bilet fiyatları: 25 TL, 3-16 yaş arası 18 TL, 0-3 yaş arası ücretsiz. Dört kişilik aile 75 TL (Her ilave çocuk 15 TL)

Turkuazoo
Adres: Forum İstanbul Alışveriş Merkezi Kocatepe Mah. Paşa Cad. Bayrampaşa
Tel: 0212 640 27 40
Web: www.turkuazoo.com.tr

 

Atatürk Arboretumu

Doğayı ve ağaçları seven çocuklar için önerisi Atatürk Arboretumu… İlk ve orta öğretimden üniversite düzeyine kadar tüm öğrencilere ve çevre halkına, bitkiler hakkında bilgi vermek, onları yetişme alanlarında tanıtmak amacıyla kurulmuş olan Atatürk Arboretumu, dünyanın dört bir tarafındaki bitkileri içeriyor.

Başka iklimlere seyahat etmeden tüm bitki türlerini bir arada görebileceğiniz, çocuğunuzla birlikte arboretum ve bitkiler hakkında bilgi alabileceğiniz Atatürk Arboretumu, hafta içleri ziyarete açık. Hafta sonları ve resmi tatil günleri sadece serbest giriş kartı alanlar girebiliyor. Serbest giriş kartı, ücret karşılığında yıllık veriliyor ve tüm aile için geçerli oluyor.

Atatürk Arboretumu
Adres: İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Bahçeköy
Tel: 0212 226 19 29
Web: www.orman.istanbul.edu.tr

 

Oyuncak Müzesi

Hem bugünün hem de geçmişin çocukları için önerisi Oyuncak Müzesi… Yazar Sunay Akın’ın kurduğu Oyuncak Müzesi oyuncakların sayısı ve çeşidi inanılmaz! İçeri adımınızı attığınız anda kendinizi masalsı bir dünyada buluyorsunuz.

Müzede ayrıca çocuklar için yaz drama okulu da bulunuyor. 21 Haziran- 7 Ağustos tarihleri arasında eğitim verecek olan okul, 4-6 ve 7-14 yaş grubundan oluşuyor. Kayıt için şimdiden bilgi alabilirsiniz.

Müze, Pazartesi hariç her gün 9.30-18.00 saatleri arasında açık.
Fotoğraf çekiminin yasak olduğu müzenin tam bilet fiyatı 8 TL, indirimli fiyatı ise 5 TL.

Oyuncak Müzesi 
Adres: Ömerpaşa Cad. Zeki Zeren Sok. No: 17 Göztepe
Tel: 0216 359 45 50 – 51
Web:www.istanbuloyuncakmuzesi.com.tr

 

Bostancı Lunaparkı

Çocuklarla lunaparka gitmek istediğinizde, çocukluğumuzdaki panayırları andıran açık havada bir mekan tercih ediyorsanız Bostancı Gösteri Merkezi yanındaki lunaparka gitmelisiniz.

Lunaparkta atlı karıncadan zincire, uçaktan çarpışan arabalara, ahtapottan korku tüneline, star fire’dan gondola ve çocuk trenine kadar pek çok eğlence imkanı bulunuyor.

Lunapark, her gün 11.00-24.00 saatleri arasında açık.

Bostancı Lunaparkı
Adres: Mehmet Şevki Paşa Cad. Bostancı
Tel: 0 216 384 72 10

 

Kaynak: www.pudra.com

Paylaş