24Kas
2015
0
10552452_1728397747385353_5274646291353127137_n

HEDEFE YOLCULUK

Sen hedef koy, hedefine yürü, ödül kendiliğinden bulur seni…

Çocuklar 3 Kumbara olmadan da büyür ama 3 Kumbara ile daha özgüvenli, daha ayakları yere basarcasına; daha mutlu, geleceğe daha umutlu bakarak büyüyorlar.

Hayaller, hayal kurmak çocuğu özgürleştiriyor. Derslerde bol bol hayallerinden konuşuyor, içlerinden seçtiklerimizle yepyeni hedefler belirliyoruz kendimize. O vakit anlıyor ki çocuk; hedefine ulaşmak için kendisinden başka hiçbir şey engel değildir buna. Aynı oranda da kendimizi yargılıyoruz. Daha iyi bir çevre, daha iyi bir dünya için ne yapabiliriz bunları tartışıyoruz. Bir sonuç çıkarıyoruz ki; kendimizi yargılamak, başkalarını yargılamaktan daha güç. Aynayı önce kendimize çevirirsek, önce etrafımızı güzelleştirirsek dünya da aynı oranda güzelleşecektir. Hem şöyle bir düşünüyoruz da; dünya dediğimiz egoların, siyasetin etrafında dönemeyecek kadar büyük ama hayallerimize sığamayacak kadar da küçük aslında. Çıkarılan dersler çocuklar bazında büyükler içinde oluyor böylece…

Biz 3Kumbara ile büyüyor aynı zamanda anne ve babalarımızı da eksik kalabildikleri noktalar da büyütüyoruz. Çocuklar hep umutlular çünkü biliyorlar ki; her şey mutsuzlaştığın da bile bir umut doğar. Tasarrufla kaynaklarımızı koruyor, birikimle yatırım yapıyoruz. Ya paylaşım? O boş mu kalacak? Paylaşarak özgürleşiyor ve kardeşlikle birleşiyoruz. Özgürlüğü, insan onurunu sevdiğimiz gibi seviyoruz; paylaşmayı, insanların çalışma hakkı- aç kalmama hakkı kadar umursuyoruz. Ve hep haklı olanı güçlü kılıyoruz. Çocuklar bu yüzden düşüncelerini söylemekten çekinmiyor, kendilerini ifade ettikçe evrende kapladıkları ufacık yer büyüyor, büyüyor. İçinden onlarca mutluluk, onlarca çocuk kahkahası, onlarca hayal, onlarca hedef ve onlarca çocuk masumiyeti hatta onlarca çocuksu duruş, kendilerince buluşlar ortaya çıkıyor. Aslında onların tazecik beyinlerinin derinliklerinde olan tüm duygular bu şekilde kendini ‘sobe’ diyerek açık ediveriyor. Arkadaşlıklarına alışıyor, paylaşmaya alıştıkça arkadaşları ile daha güçlü bir bağ kuruyorlar. Nereye gittiğimiz, gittiğimiz yolda neler yaptığımız, nerede, nasıl ve kimlerle durduğumuz paylaştıkça daha da anlam kazanıyor. Biz; bilgiyi de o bilginin içini dolduran bilgicikleri de paylaştıkça zenginleştiriyoruz.

Çocukluk albümlerde kalan bir şey olmadığı gibi, sadece sınıf ortamında da yaşanarak farkına varılabilecek, tadına doyum olunacak bir süreç de değildir. 3Kumbara çocuğa, çocukça yaşayabileceği, kendini ifade ederek büyüme sürecine katkıda bulunabileceği dersler ve aktiviteler sunmaktadır. Çocuğa kalem verir, kâğıt verir ve gönlünden geldiğince ‘yarat’ der. Kural koyup kötü insan olmak değil mesele eğer bir mesele varsa bu işte o da oynamak için onlara hayaller sunmak.

Bizler hemen büyütmeye çalışıyoruz çocukları. Yavaş yavaş büyüsünler. Duyguları ile düşünceleri ile küçücük bir tohumdan bir çınar olmaya isteklerince meyil etsinler. Yolları açık, hayalleri mutlu, 3Kumbara unutulmaz bir arkadaşları olsun…

 

İzmir Eğitmeni

Tuğçe Büyükiba

Paylaş

No Comments

Reply