23Kas
2015
0
1vwovdi58ra7ji9HQHQkLqHxMCW3_sxCDQT6FM_3MRw

GELECEK YILLARIN LİDERLERİNİ YETİŞTİRMEK

Çocuklar sürekli ebeveynlerinin yönlendirmeleri ile karşı karşıyadır. “Düzgün otur, yemeğini bitir, yatağını topla, dişini fırçala, teşekkürler de… “ Genel olarak her zaman böyle talimatlar almaları ve karşılarında sürekli bir patron görmeleri, bir gün kendi patronu olmaları önünde bir engel gibi görünebilir. Ama tam olarak öyle değildir aslında. Eğer çocuğunuzun bir gün inisiyatifi ele geçirmeyi hayal etmediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Girişimcilik kendi patronun olmanın verdiği tatlı bağımsızlık hissidir. Bu yüzden çocuklar ve girişimcilik harika bir eşleşmedir. Çocuklarınızın engelleri fırsat olarak görmeleri, kalplerinin sesini dinlemeleri, düşüncelerini dile getirmeleri için yapabileceğiniz şeyler var.

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 8 Girişimcilik Becerisi

Ebeveynler olarak çocuklarımıza yaşayabilecekleri en iyi yaşamı sunmak ve onların hayatlarında yaşayacakları şeylere karşı en iyi becerileri öğretmek isteriz. Girişimci kafa yapısı yaşamın engellerini üstesinden gelinmesi gereken mücadeleler olarak algılar ve gelecek yıllarda bunun faydasını görür.

Yürümeyi kuralları takip ederek öğrenmezsiniz, yürümeyi düşüp kalkarak öğrenebilirsiniz.

1.Esneklik

Hayat işlerin ters gittiği anlar ile doludur ve bu durumlara karşı hazırlıklı olmak hayatı yaşamak için çok önemlidir. Her girişimci darbe yedikten sonra tekrar ayağa kalkma konusunda esnek ve azimli olmalıdır.

Ne yapmalı?

Çocuklarınızın duygularını ifade etmesine izin verin ve hislerini yaşamasına olanak sağlayın.

2.İnovasyon ve Yaratıcılık

Girişimcilerin hızlı düşünme yetenekleri ve farklı yöntemlerle problem çözebilmeleri gereklidir. Yaratıcı düşünce ise girişimcilerin imparatorluklarını üzerine kurduğu temel kaynaktır.

Ne yapmalı?

Çocuklarınızın oyun oynamasına izin verin. Oyun oynadıkları zamanlar yaratıcı düşüncelerle en çok temas ettiği anlardır. Sadece mobil oyunlar değil, diğer oyunlar oynamasına da özen gösterin.

 3.Gayretlilik

Ne kadar yoğunlaşmış olursa olsun girişimciler günlük mücadeleden asla kaçmazlar. Güçlü bir iş etiği oluşturmaları için çocuklarınıza çok çalışmanın değerini anlatın.

Ne yapmalı?

Bağımsızlıklarını kazanmaları için çocuklarınıza ev işleri verin. Zaman harcadığınız alışkanlıklarınızı azaltın.

4.Merak

Dünyanın nasıl işlediğine dair meraklı olmak ona yeni bir şeyler katmanın müjdesidir. Girişimciler her daim öğrenmeye açıktırlar ve kendilerini geliştirmek isterler.

Ne yapmalı?

Çocuğunuzun yeni hobiler bulmasına yardım edin. Teknolojik olmayan desteklemeler de bulunun. Mesela müzelere götürmek gibi.

 5.Özgüven

Kendinize ve yeteneklerinize güvenmek bir girişimci için olmazsa olmazdır. Gerektiği zaman risk almak için özgüven gerekmektedir. Girişimci kendi yeteneklerine her zaman inanır.

Ne yapmalı?

Fikirlerini destekleyin ve karar almalarını sağlayın. Vereceği karar sizinle aynı olmasa da tecrübe olması için destekleyin.

6.Empati

Kendini başkasının yerine koymak ve başkalarını desteklemek liderlik için paha biçilemez bir artıdır. Başarılı girişimciler empatinin ve pozitif ilişkilerin değerini bilir.

Ne yapmalı?

Çocuğunuzun kişiliğine ve fikirlerine saygı gösterin ve duygularını açmaları konusunda cesaretlendirin.

7.İyimserlik

İyimserlik girişimciler için önemlidir. Onlar daha iyi bir dünya için çalışmayı hedefler. Bu pozitif duruş hayatlarına da yansır.

Ne yapmalı?

İyimserlik bulaşıcıdır. Çocuğunuzla pozitif hikayeler paylaşın.

 8.Geri Verme

Girişimciler kurumsal sosyal sorumluluğun öneminin farkında olan insanlardır. Gerçek vizyonerler kendilerinden çok dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyi düşünen kişilerdir.

Ne yapmalı?

Çocuklarınızı komşulara yardım etmeleri için yönlendirin.

 

Bunların hayata geçmesi birkaç yıl sürebilir fakat çocuğunuzun ömür boyunca kullanacağı değerli bilgilerdir.

 

Kaynak: http://www.inc.com/

Paylaş

No Comments

Reply