09Eki
2014
0
pic4

FİNANSAL HEDEFLERE ULAŞMAK

Kendiniz ile ilgili ya da yaptığınız iş ile ilgili hedefleriniz nelerdir? Eğer şu an için hedeflediğiniz şeyler varsa, bu soruyu cevaplamak sizin için zor olmayacaktır. Ama soru karşısında uzun uzun düşünüyorsanız, gelecek zaman içinde konu ile ilgili düşünmeye devam etmek, içinde bulunduğunuz zamanda yaşadığınız bazı sorunların çözümü olabilir.

Her hafta, ay ya da yılbaşında genellikle kişiler kendileri için plan yapıp, hedefler belirlerler. Bu hedefler spora başlamak, sigarayı bırakmak, diyet yapmak, harcamaları azaltmak, yeni bütçe planı yapmak olabilir. Ancak hedeflerin hedef olmaktan çıkıp gerçekleşmesi, kişinin iradesinin sağlamlığı ile ilgilidir. İrade dediğimiz şey, temelde insanın dürtülerini kontrol edebilmesidir. Dürtüler kontrol altına alındığında, kişi bir adım atmadan önce düşünür. Yapacağı eylemin sonucunu kestirebilir. Düşünce esnasında eylemin sonucunun iyi olmayacağına karar verirse, o eylemi gerçekleştirmekten vazgeçebilir. Yapılan araştırmalar dürtülerini kontrol etmeyi erken yaşlardan itibaren öğrenen çocukların, büyüdükçe akademik yaşantıda, devamında da iş ve özel yaşantılarında daha başarılı olduklarını göstermiştir.

Dürtüleri kontrol etmek sabırlı olmayı da beraberinde getirmektedir. Çocuk için sabretmek, oldukça zordur ama imkansız değildir. Beklemeyi öğrenen çocuğun hedefi olması ve hedefine ulaşması bunu bilmeyen bir çocuğa göre daha olasıdır. Beklemeyi öğrenemeyen çocuklar hedef sıkıntısı çektikleri gibi, yapmaları gereken işleri de zamanında yapamamaktadırlar. Bu çocuklar yetişkinliklerinde de aynı sıkıntıları yaşayabilmektedirler.

Her pazartesi ‘’Bu hafta yediklerime dikkat edeceğim’’ deyip, pazartesi akşamı ‘’Yine çok yedim’’ klişesine rastlamak olasıdır. Ya da ‘’bu ay kredi kartına çok yüklendim, önümüzdeki ay alışveriş yapmayacağım’’ deyip, yeni bir çift ayakkabı ile eve dönülebilmektedir. Düşüncenin eyleme dönüşmesi, konu ne olursa olsun kişiye bağlıdır. İnsanların pes edip hedeflerine ulaşmasına engel olan şey idarelerinin zayıflığıdır. İş yaşantısı ya da özel yaşantısında başarılı olarak tanımlanan insanların ortak özelliği, zamanı iyi kullanmaları ve planlı olmalıdır. Uyku saatleri, çalışma saatleri, gün içinde yapılacak işleri, aileleri ile geçirecekleri vaktin içeriği bir plan dahilindedir. Böyle olunca, hem eğlenceye vakit ayırırlar, hem de işlerini zamanında yetiştirirler. Bundan dolayı da, stres seviyeleri planlı olmayan insanlara göre daha düşüktür. Yaşam kalitelerinin ise daha yüksek olduğu söylenebilir.

Finansal hedefler belirlemek ve o hedefler için plan yapmak ve planı uygulamak kişinin geleceğine yapacağı yatırımlar açısından belirleyicidir. Yeni bir bütçe yapmak, harcamaları gözden geçirip, daha fazla tasarruf yapmanın yollarını aramak, konunun uzmanlarından finansal okuryazarlık konusunda destek almak finansal hedeflere ulaşmanın ilk basamaklarını oluşturmaktadır. Öncelikle kısa süreli hedefler koyarak, her ulaşılan hedef sonunda süreyi uzatmak, bir sonraki basamağa geçişte kişiyi başarmanın verdiği zevk ile bir adım ileriye taşıyabilir. Büyük ya da küçük olsun, kişinin kendine hedefler koyması ve o doğrultuda ilerlemesi iradesini de kuvvetlendirecek, zayıf olduğunu düşündüğü yönleri varsa onları da güçlendirecektir. Psikolog Roy Baumeister ‘‘İrade bir kas gibidir; ne kadar kullanırsanız o kadar çok gelişir’’ demiştir. Öyleyse, birkaç denemede başarılı olunmadıysa, pes etmek yerine tekrar denemek başarı getirebilir. İrade sahibi olmak, özgüveni de beraberinde getirir.

Yetişkin bireyler olarak, çocuklara ve gençlere iyi örnek olmak için kendine güvenmek, hedefleri gerçekleştirmenin zorlukları bilindiği halde, bu zorluklarla başa çıkılabileceği mesajını onlara vermek, onların geleceği için de olumlu olacaktır.

 

Hedef Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Uzm. Psk. Aslı ÇOBAN

Paylaş