09Mar
2016
0
shutterstock_307192661

ÇOCUKLARI BAŞARILI OLMAKTAN ALIKOYAN 6 EBEVEYN DAVRANIŞI

Bu araştırmanın genelinde Dr. Tim Elmore ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken yapmış olduğu bazı büyük yanlışlıkları ortaya koymuş, bu hatalar sonucunda çocukların genç yaşta kendilerine güvenleri azalmıştır. Sizin de aynı hataları yapmamanız için bunları aşağıda sıraladık.

1. Çocuklarımızın Riski Tecrübe Etmesine İzin Vermiyoruz

Bizi her köşe başında tehlikelere karşı uyaran bir dünyada yaşıyoruz. “Önce Güvenlik” lafı çocuklarımızı kaybetme korkumuzu tetikliyor ve onları korumak için her şeyi yapıyoruz. Bu bizim görevimiz tabi ki ama sağlıklı riskler almalarını da engellemiş oluyoruz. Avrupalı psikologlara göre dışarıda oynamayan çocuklarda bir takım fobiler gelişiyor. Çocukların oynarken düşmesi ve gençlerin sevgililerinden ayrılmaları gerekiyor ki bunun normal olduğunu öğrensinler. Eğer ebeveynler çocukların risk almasına izin vermezlerse kibirli ve kendine güvensiz insanlar yetişecek.

2.Çok Çabuk Kurtarıyoruz

Bu jenerasyonun çocukları 30 yıl önceki çocukların kazanmış olduğu yaşam becerilerini kazanamıyor çünkü yetişkinler çok çabuk devreye giriyor. Çocuklarımızı çok çabuk kurtarıp onları şımarttığımızda onların zorluklarla başa çıkmalarını ve çözüm üretmelerini engelliyoruz. Bu kısa vadeli bir ebeveynlik ve çocuklarımızın liderlik yeteneklerini köreltiyor. Eninde sonunda çocuklar birisi tarafından kurtarılmaya alışıyor.

3.Suçluluk Duygusu İyi Liderlik Yapmamızı Engelliyor

Çocuğunuz hayal kırıklığını atlatabilir ama gereksiz şımartılmayı atlatamayabilir. Bu yüzden onlara “şimdi değil” diyebilmeli ve gerçekten değer verdiği şeyler için savaşmalarını sağlamalısınız. Ebeveyn olarak çocuklarımıza istedikleri zaman istediklerini veriyoruz ve özellikle birden fazla çocuklu ailelerde bu durum geçerli oluyor. Bir çocuk iyi bir şey yapıp onu ödüllendirmek istediğimiz zaman diğerine haksızlık ettiğimizi düşünüyoruz. Bu gerçekçi bir durum değil ve diğer çocuğun ödüllendirilmek için iyi şeyler yapması gerektiği gerçeğini algılamasını engelliyor. Ayrıca onlara iyi not almanın alışveriş merkezine giderek ödüllendirildiğini öğretmeyin. Onlarla materyaller üzerinden bir ilişki kurarsanız çocuklarınız motivasyonu ve koşulsuz sevgiyi öğrenemez.

4.Geçmiş Hatalarımızı Paylaşmıyoruz

Sağlıklı gençler zamanı gelince evlerinden uçacaklar ve bazı şeyleri kendi başlarına yapmak isteyecekler. Biz yetişkinler onlara izin vermeliyiz ama onları yönlendirmeliyiz de. Onlarla onların yaşında yaptığınız hataları paylaşın ve doğru kararlar vermelerine yardımcı olun. Çocuklar ayrıca hatalarla yüzleşme konusunda hazırlanmalı. Çünkü biz çocuklarımızın hayatında tek etki değiliz ama en iyi etki olmalıyız.

5.Biz zeka, yetenek ve etkiyi olgunluk ile karıştırıyoruz

Zeka genelde ebeveynler tarafından olgunluk olarak düşünülüyor ve zeki çocukların dünyaya hazır olduğunu düşünüyorlar. Ama durum bu değil. Bazı Hollywood yıldızları ve sporcular inanılmaz yetenekliler ama yine de toplumsal skandallara karışabiliyorlar. Eğer diğer çocukların sizin çocuklarınızdan daha fazla şey yaptığını gözlemliyorsanız, çocuğunuzun özgürlüğünü kısıtlıyor olabilirsiniz.

6.Sözünüzü Hayata Geçirin

Ebeveynler olarak sorumluluğumuz çocuklarımızın yaşamasını istediğimiz hayatı modellemek. Onların sözlerine güvenilir insanlar olmasını sağlamak. Evimizin lideri olarak samimi sözler söyleyerek başlayabiliriz. Beyaz yalanlar zamanla karakteri bozabilir. Çocuklarınıza özverili bir şekilde sosyal projeler için verici olmanın ne demek olduğunu öğretin. Bulduğunuz yerleri ve insanları iyi bir şekilde bırakın ki çocuğunuzda bunları fark etsin.

 

Kaynak:  http://brightside.me/article/seven-parenting-behaviours-which-stop-children-from-being-successful-13305/

 

 

Paylaş

No Comments

Reply