03Kas
2014
0
kadın_dergisi-jumbom_kadın_sitesi_jumbom_çocuğa_doğru-okul_seçimi_01

ÇOCUKLARA ZAMAN YÖNETİMİNİ ÖĞRETMEK

‘’Zaman su gibi akıp gidiyor’’ deyimi en çok günümüz şartlarında anlamını bulmakta. Hayatın daha ‘’yavaş ‘’ yaşandığı, teknolojinin bugünden çok daha az kullanıldığı geçmiş zamanda da elbette zaman akıp gidiyordu ama bugün yaşanılan yoğun hayatın içinde, insanlar durup düşündüklerinde bir çok şeyi kaçırmış halde bulabiliyor kendilerini. Her birey için aynı durum söz konusu olmamakla birlikte, durumdan şikayetçi kişilerin sayısı da az değildir.

Sabah erken uyanmak, işe gitmek, gün içinde yapılması gereken işler, akşam yapılması gerekenler, bir sonraki günün hazırlığı, bir hafta sonra yapılacaklar, hatırlanılması gereken özel günler ve daha bir çok şey. Hepsi için tek ihtiyaç olan ise zaman. Şu anda bu yazıyı okurken bile saniyeler, dakikalar geçmiş oluyor. Bu koşuşturmanın içinde çocuk yetiştirirken, aynı sorunu onların yaşamaması için yapılabilecek en güzel davranış onlara zaman yönetimi kavramını öğretmek ve bu kavramı hayatlarının içine yerleştirip, kullanmalarını sağlamak olacaktır. Yetişkin bireyler yapmaları gereken bir çok şeyi rutine bağladıklarından, öncelik sıraları belirlidir ve ona uygun hareket etmeye gayret ederler. Eğer çalışan bir ebeveynseniz, ajandanız muhtemelen düzenlidir ve ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Aynı davranışı çocuğunuza da aşılamak için ona kendi seçtiği bir ajandayı satın alabilirsiniz. Okul çağında bir çocuğunuz varsa, daha çok günlük hangi ödevleri varsa onları yazacaktır, eğer bir kursa ya da aktiviteye katılıyorsa listeye onları da ekleyecektir. Hafta sonları için plan yapıyorsa, bunları da ajandasına not edebilecektir. Çocuklar anne ve babalarını model aldıklarından, sizin ajandanızı ne kadar çok kullandığınızı görürse, kendi de aynı davranışı devam ettirecektir.

Ajandaya yazdıklarınız yapacaklarınızı hem takip etmeniz, hem de zamanınızı iyi yönetmeniz açısından size katkı sağlayacaktır. Plansız, programsız hareket etmek kişiye hiçbir fayda sağlamadığı gibi, zaman akıp giderken bunun farkında da olmayacaktır ve çocuklarını paradan daha da önemli olan zaman yönetimi hakkında bilgilendiremeyecektir. Çocuğun davranışları gelişimiyle paralel şekillendiğinden, vaktinde edindirilmeyen alışkanlıklar ileriki yaşlarda daha da zorlayıcı olacaktır.

Bireyin geçen zamanı geri döndüremeyeceğini fark ettiği anlar, genelde zaman hakkında düşünüp karamsarlığa kapıldığı anlar olabilmektedir. Sık duyduğumuz, şu anda 20li yaşlarıma geri dönebilsem o zaman yapmadığım şeyleri yapardım, ya da çocuklarını yetiştirmiş orta yaşını geçmiş bir birey, keşke vaktim olsaydı da çocuklarımla daha çok ilgilenebilseydim cümleleri aslında zaman yönetiminin ne kadar önemli olduğunun birer göstergesi. Sadece çalışma hayatında değil, sosyal hayatta da, özel hayatta da zamanı iyi kullanmak önemlidir. Vaktiniz olmadığını düşündüğünüz için, bir arkadaşınızı görmeyi erteledikçe, bir gün onu görememe ihtimalini gözünüzde canlandırdığınızda ne hissedersiniz? Aynı şey aileniz, çocuklarınız ve hatta gidip görmeniz gereken yerler için de geçerli. Bazı şeyler için paranın gerekliliği vardır ama her şey için zamanı iyi kullanmak en başta bilinmesi gereken, yaşadığımız hayatın içinde en çok ihtiyacımız olan kavramdır. Yetişkin bireyler olarak ‘’iyi’’ kullandığınız zamanı, çocuklarınıza da nasıl yapacaklarını öğreterek onlara en önemli hayat derslerinden birini vermiş olacaksınız.

Hedef Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Uzman Psikolog Aslı Çoban

Paylaş