09Eki
2014
0
OKULA DÖNÜŞ

ÇOCUKLARA TASARRUFU ÖĞRETMEK

Diş fırçalarken suyu kapatmak, işimiz bittiğinde lambayı söndürmek, kağıt israfı yapmamak, tabağımıza yiyebileceğimizden fazla yemek almamak… Tasarruf etme ile ilgili örnekler çoğaltılabilir. Söz konusu çocuklar olunca bu konu daha da önemli hale geliyor. Çocuklara tasarruf bilincini erken yaştan itibaren yerleştirmek, onların geleceğine olumlu katkılar sağlayacaktır. Giderek yok olan doğal kaynaklar göz önünde bulundurulduğunda, çocuklara tasarrufu öğretmenin ötesinde, bu davranışın yerleşmesinin onların geleceğini de şekillendireceğini göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Bugün oynadığı bir oyuncaktan ertesi gün sıkılıp yenisini isteyen bir çocuk, tasarrufun doğasına aykırı bir davranışta bulunmasının yanı sıra, belli bir süre sonra aldığı hiç bir oyuncaktan tatmin olmayacak, dolayısıyla oyuncak onun için bir şey ifade etmeyecek hale gelebilecektir.

Çocuğa bir alışkanlık kazandırılmak isteniyorsa, bunun üzerinde çalışılması gerekmektedir. ”Bak kızım eğer bu odayı kullanmıyorsak, ışık boşa yanmasın, kapalı tutalım” demek de bir yoldur. Bunu hem söz hem davranış ile birlikte göstermek de bir yoldur ve bu yol birincisinden çok daha etkilidir. Sebebine gelince, çocuklar siz ne yaparsanız sizi model alırlar. Yani taklit ederler. Dolayısıyla sadece sözel ifade etmek yerine, hem ona yol gösterir şekilde kullanmadığınız odanın ışığını söndürmeniz, hem de bunu neden yaptığınızı çocuğunuza anlatmanız daha etkili olacaktır. Sabah banyoda dişinizi fırçalarken, suyu açık gören çocuğunuza, ”diş fırçalarken suyu boşa akıtmamalıyız” demeniz çocuk için bir anlam ifade etmeyecektir. Tasarruf ile ilgili çocuğunuzu uyarırken, ayağınıza çok yakıştı diye aynı ayakkabının farklı bir rengini almak da yine çocuğunuza karışık bir mesaj gitmesine sebep olacaktır.

Aile olarak tasarruf sizin için ne ifade ediyor? Tasarruf bilinciniz ne düzeyde? Eşinizle tasarruf etmek konusunda ters düştüğünüz durumlar oluyor mu? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar da bir bakıma çocuklarınıza aşılayacağınız tasarruf bilincini etkileyecektir. Baba 1 yerine 3 kilogram meyve alıp, yarısının çürüyüp çöpe atılmasını umursamıyorken, anne bunun için babaya söyleniyorsa ve çocuk bu diyaloğa maruz kaldıysa yine kafası karışacaktır. Her durumda olduğu gibi günlük yaşantı içinde belki de üzerinde çok durulmayan tasarruf konusu, çocuğun aile içinde yaşananlara bakışını şekillendirip, kendi geleceğine de etki edecektir. Gereğinden fazla ve kontrolsüz harcama yapmak bunun en belirgin örneği olacaktır. Sürekli tasarruftan bahsedip, ebeveynler olarak tasarruf yapılmıyorsa, çocuğun da tasarruf yapmasını beklememek gerekmektedir. Fakat bir kere bu bilinç çocuğa yerleştirilirse, siz tasarrufun doğasına aykırı bir davranışta bulunduğunuzda, bu sefer çocuğunuz sizi uyaracaktır.

Tasarrufu sadece maddesel şeylerle ilişkilendirmemek gerekmektedir. Tabii ki gereksiz harcamalardan kaçınmak, bir şey satın almadan önce bu benim isteğim mi ihtiyacım mı sorusunu sormak, birikim yapmak, finansal geleceğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Bunların yanında geriye döndürülmeyen, para ile satın alınamayan zaman tasarrufların en önemlisidir. Dolayısıyla çocuklarınıza doğru zamanda doğru alışkanlığı kazandırmak, onların geleceğine yapacağınız en güzel tasarruf olacaktır. Erken yaşta kazandırılan tasarruf alışkanlığının etkilerini çocuğunuz hayat boyu görecektir. Kendi zamanınızı doğru kullanmak, yapmanız gereken işlerinizi ertelemeden zamanında yapmak, çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanı kaliteli kullanmak da tasarrufa örnektir. Para gereklidir. Satın alınması istenilen şeyler için bir araçtır. Zaman ise, para ile satın alınan her şeyin üstündedir ve değeri paha biçilemez. Çocuklarınızla geçirdiğiniz her saniyenin önemini farkedip, onların hayatlarına güzel dokunuşlar yapmak, onların geleceklerini de güzelleştirecektir.

 

Hedef Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Uzm. Psk. Aslı ÇOBAN

Paylaş