09Kas
2015
0
shutterstock_327949544

ÇOCUKLARA FİNANSAL OKURYAZARLIĞI ÖĞRETMEK: PARA KAZANMAK

Çocuklar paranızı cüzdanınızdan veya ATM makinelerinden aldığınızı biliyor olabilir fakat bilmedikleri şey önce para kazanmak gerektiğidir. Her iş için farklı beceriler gerekir ve genellikle insanlar iş seçimlerini yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda yaparlar. Bazı insanlar becerilerini okullarda, bazıları tecrübe sayesinde kazanır. Bunları çocuklar bilmeli.

Çocuklarınıza ne iş yaptığınızı ve nasıl para kazandığınızı anlatın. Örneğin; ben dişçide çalışıyorum ve çalıştığım saat başı para kazanıyorum. Haftada 40 saat çalışıyorum. Her hafta sonunda maaşımı alıyorum ve bu maaşı ihtiyaçlarımız ve biriktirmek için kullanıyorum.

Çocuklarınıza bazen gençler ve yetişkinlerin iş kurmak için özel becerilerini ve güçlü yanlarını kullandığını anlatın. Kendi işini kuranlara girişimci dendiğini aktarın. Girişimci olduğunuz zaman kendi patronunuz olduğunuzu fakat her hafta aynı parayı kazanamama ihtimali olduğunu belirtin. Kendi şeker dükkanını açandan uzayı keşfetmeye kadar pek çok farklı girişimcilik örneği olabileceğini anlatın. Çocuğunuza oynamadığı oyuncaklarını internette satmayı önerin. Böylece ticareti öğreneceklerdir. Bugün aldıkları oyuncaklarını yarın satma ihtimali ile kırmadan kullanacaktır.

Çocuklar için para kazanacağı yolları keşfetmek çok heyecan vericidir. Çocuğunuzla iş kurma hayalleri ya da para kazanma fikirleri ile ilgili konuşup girişimci ruhunu destekleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz bir limonata tezgahı açmak isterse, her şeyi siz yapmamak kaydıyla ona yardımcı olun.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde pek çocuk kendi parasına sizin paranızdan daha çok saygı duyar. Örnek olarak, eğer para sizin paranızsa o oyuncak onun için olmazsa olmaz olabilir, fakat kendi parasıysa o kadar önemli bir şey olmaktan çıkar. Sadece çok az bir bölümünü kendi paralarından vermesini isteseniz bile oyuncak önemini kaybedebilir.

Pek çok çocuk gelecekte ne iş yapacağını konuşmayı sever. Onlara bunun kararını şimdi vermesi gerekmediğini söyleyin ama bazı sorular da sorun:

  • Okuldaki favori derslerin neler?
  • Bu derslerin nesini seviyorsun?
  • Bu derslerle ilgili herhangi bir iş düşünebiliyor musun?
  • Hobilerin neler?
  • Hobini nasıl işe çevirebileceğine dair bir fikrin var mı?

Pek çok ebeveyn çocuğunun doktor veya mühendis olmak istemesine sevinse de önemli olan bu isteğin ve hırsın devam etmesini sağlamaktır. Şu an ve kariyer yolunu seçeceği zaman arasında çok şeyin değişeceğini aklınızda tutmakta fayda var. Şu an çocukların pek çok kariyer tercihi arasında keşif yapması spesifik bir karar vermesinden daha iyidir. Çocuğunuza sen bu iş için uygun değilsin gibi umarsızca bir davranışta bulunmak, çocuğunuzun yaratıcılığını baltalayabilir. Dinleyin, tartışın ve kendi kararlarını vermelerine izin verin. Sizin reaksiyonunuz uzun süreli bir etki bırakabilir.

Harçlık

Haftalık harçlık çocukların para kullanmayı öğrenmesi açısından çok önemli bir araç. Çocukların çok az para kazanma fırsatı olduğu için harçlık çok önemli. Çocuğunuza ne kadar para vereceğiniz finansal durumunuz ve çocuğunuzun ne kadar parayı yönetebileceğini düşünmenizle ilgili olmalıdır. Kaç para vermeye karar verirseniz verin. Önemli olan düzenli olarak harçlık vermeniz ve yaşı büyüdükçe harçlığını arttırmanız. Harçlık 7 yaşında haftalık olarak verilmeye başlanabilir. 13 yaşından itibaren ise aylığa dönülmeli. Harçlığı verirken o para ile hangi ihtiyaçlarını karşılaması gerektiği konusunda net olun ve harçlığı asla ceza yöntemi olarak kullanmayın.

Ev işleri

Harçlık ve ev işleri konusunda bir takım farklı düşünce tarzları var. Bazı ebeveynler ev işleri karşılığında harçlık vermeyi dolayısıyla çocukların para kazanmak için çalışması gerektiğini öğrenmesine yardımcı olur. Bazı insanlar ise zaten yapmaları gereken işler için para verilmesinin çocuklar için kötü örnek olduğunu savunuyorlar.

Eğer çocuğunuza harçlık verecekseniz, paranın herhangi bir ev işi karşılığı olup olmayacağına karar vermelisiniz. Önemli olan kararlılık. Eğer para ev işlerinden bağımsız ise çocuğunuz yatağını yapmadı diye harçlığını kesmeyin. Eğer kendi sorumluluğu dışında bir sorunu çözerse harçlık verebilirsiniz.

 

Kaynak: http://brightside.me/

Paylaş

No Comments

Reply