09Mar
2016
0
shutterstock_278581031

ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 19 DÜŞÜNCE

Profesyonel psikolog Michail Lbkovskiy’nin sizinle paylaşmamız gerektiğini düşündüğümüz düşünceleri bu makalede yer almakta. Güvene dayalı ilişkinizi çocuğunuz büyürken korumanızın ne kadar önemli olduğunu anlatmakta. Herkes onunla aynı fikirde olmak zorunda değil ama herkesin göz geçirmesi gerektiğini düşündük

1.Çocuk yetiştirme hakkında farklı dersler var ve bunlara psikolog veya psikiyatrist desteği de dahil. Bunlar etkili yöntemler fakat ebeveynlerin de psikolojik olarak düzgün durumda olmaları gerekli.

2.Mutsuz ebeveynlerin çocuklarıyla kalıcı mutlu ilişkiler kurması asla mümkün gözükmemekte. Tersine mutlu ebeveynlerin çocuklarını mutlu etmek için özel bir şey yapmasına gerek yoktur.

3.Pek çok ebeveyn kendilerinde sorun olmadığını çocuklarının sorunları olduğunu varsayar. Sonra birbirinden farklı iki çocuk yetiştirdiklerinde şaşırırlar. Çocuklardan birisi özgüvenli, başarılı olabilir diğeri daha özgüvensiz ve başarısız olabilir. Bu çocukların hayata bakış açılarının ailesi tarafından farklı perspektif edilmiş olduğunun göstergesidir.

4.Tabii ki çocuklara ayakkabı, kıyafet almak çocuklara yapmamız gereken bir hizmet ama eğitmek kadar önemli değil. Bazıları bunları alınca çocuklarına gerekeni yapmış olduğunu sanıyor.

5.Çocuklarınızla şu an nasıl konuştuğunuz tam olarak onların sizinle yaşlandığınızda nasıl konuşacağının aynısıdır

6.Bebek doğduğu zaman mutluluktan havalara uçarsın. Bebeğinin mutlu, güvende ve korunaklı olması için her şeyi yaparsın. Çocuğunla geçirdiğin zamandan keyif alırsın. Çocuk okul yaşına geldiğinde okul genelde aranızda bir bariyer haline gelir. Okulun neyi bu kadar korkutucu? Evet, çocuğunuz okula gitmek zorunda, iletişim kurmalı ve büyümeli. Bu sürecin sizi ayırmasına neden izin veriyorsunuz?

7.Okul bize sadece matematik ve felsefe öğretmez ama hayatın kendisini de öğretir. Teorik bilgiler kadar pratik bilgileri de öğreniriz. Öğrendiğimiz pratik beceriler sayesinde yetişkin hayatımızda kendimizi daha güvende hissederiz.

8.Eğer bir çocuk kötü notlarını aşırı tepki veriyorsa bu tepki ebeveynlerinin davranışlarının bir yansımasıdır. Eğer ebeveyn sakin bir şekilde karşılarsa çocukta öyle karşılar.

9.Eğer çocuğunuz okul müfredatına ayak uydurmakta zorlanıyorsa bu çocuğun değil okulun da suçu olabilir. Bazı okullar sadece notlara önem verir. İlk okul ödevi max 15-40 dakika arası sürmelidir.

10.Cezalandırmaya izin var ve bazen gereklidir de. Çocuğunuzun hatalarına objektif bakmalısınız ve hareketleri düzeltmezseniz uzun vadede sonuçlarını düşünmelisiniz. Ama disipline etmek sinirlenmek anlamına gelmez.

11.Her çocuk 6 yaşından itibaren harçlık almalıdır. Çok fazla değil fakat kendilerini geçindirebilecek kadar. Paranın bir manipülasyon kaynağı olmamasına özen göstermelisiniz.

12.Çocuğunuzun hayatını yaşamaya çalışmayın. Onlar adına karar vermeye çalışmayın. Bir gün yaşlanacaksınız ve onlar nasıl size uyum sağlayacak?

13.Eğer bir çocuğa her istediği veriliyorsa, o çocuk yaptığı hareketlerden sorumlu olmayı bilemez. Çocuk gibi kalırlar ve imkan buldukça kuralları yıkmaya çalışırlar.

14.Bir gencin dağınık odası onun ruh dünyasındaki kaosu yansıtır. Onların üzerine gitmeyin.

15.Çocuk büyütmek onlara nasıl yaşamaları gerektiğini anlatmak değildir. Çocuklar benzetmelere göre yaşarlar. Sizin kelimelerinize göre değil fakat hareketlerinize göre yaşarlar.

16.Çocuklarınıza hayatı anlatmakla, nasıl yaşamaları gerektiğini anlatmak arasında fark var. Eğer bir ebeveyn çocuğuyla sadece problem varken konuşuyorsa, bunun kendisi bir problemdir.

17.Eğer çocuk ebeveynlerini manipüle etmeye çalışıyorsa bu sinir kaynaklı bir sorundur. Başka sebepler aramayın. Sağlıklı bir birey manipüle etmeye çalışmaz. Problemlerini direkt olarak çözmeye çalışırlar.

18.Çocuğunuzu gereğinden fazla rencide edecek şekilde eleştirmeyin. Onlarla onlar hakkında konuşmayın ama kendiniz hakkında konuşun. Sen kötüsün demek yerine bence yaptığın şey çok doğru bir hareket değildi deyin.

19.Çocuklarınız sizin kibar ama kuvvetli insanlar olduğunuzu düşünmeli. Ebeveynler çocuklarını korur, bazen yapmak istediklerini reddeder, ama her zaman çocuklarının çıkarına düşünürler. En önemlisi ise çocuklar her gün sevildiğini hissetmeli.

 

Kaynak: http://brightside.me/article/20-vital-thoughts-on-raising-children-that-every-parent-should-read-58355/

 

Paylaş

No Comments

Reply