30Eyl
2014
0
Layer2

ÇOCUK VE PARANIN DEĞERİ

Çocuklarımıza doğru para harcama davranışları kazandırmak hepimizin öncelikli gayesi.  Doğru yaklaşım ile çocuklara bu değerli bilgileri aktarmak aslında mümkün.  Nasıl mı?

  • Çocuğunuz ile alışveriş yaparken kredi kartlarınız ile ödeme yapmak yerine nakit ödemeyi tercih edin.  Hatta ödemeyi çocuğunuzun yapması için onu cesaretlendirin.  Böylelikle alışveriş sırasında, somut olarak elinde daha az para kaldığını görmek, paranın değerini fark etmesine yardımcı olacaktır.
  • Eski nesil kumbaralardansa, yeni nesil 3K (Birikim Kumbarası-Paylaşım Kumbarası-Harcama Kumbarası)’ dan edinin.  3K sayesinde çocuklar paranın (harçlıklarının) sadece harcamak (bir şeyler satın almak) için biriktirilmediğini kavramaya başlayacaklardır.
  • Bizim sayfamızda ve birçok yabancı yayında yer alan ‘para’ ile ilgili eğitici film ve oyunlardan yararlanın.  Belirli sürelerde, sizin kontrolünüzde bu filmleri izlemesi için yönlendirebilir ve oyunları oynamasına müsaade edebilirsiniz.
  • Oyun (klasik oyun)sayesinde yetişkinler çocuklar ile zengin sohbet sahaları yaratabilirler kendilerine.  Çocuğunuz oyun oynarken, oyununa dahil olun ve uygun zamanı yakaladığınızda para ve yönetimi hakkında sohbet edin.  Kutu oyunları bu konular için çok daha kolaylaştırıcı olabilir.  Hem sohbet alanı sağlar hem de sizlerin model olması için olanak tanır.
  • 3Kumbara’nın ne olduğunu, ne işe yaradığını, yararlarını ve bütçe planının nasıl oluşturulduğunu sabır ve sükunet ile çocuğunuza anlatın.  Sonrasında ise çocuğunuzun deneme-yanılma ile plan yapma girişimlerine müsaade edin.  Bu esnada eleştirmeden ve baskıcı olmadan; seçenek sunma halinde çocuğunuza destek olabilirsiniz.  Bu süreç içerisinde para ile ilgili konulara dair herhangi bir söz verdiyseniz, yerine getirmenizin önemli olduğunu unutmayın.  Çocuklar sizlerin davranışlarını gözlemleyerek öğrenimlerini gerçekleştiriyorlar.  Dolayısı ile sizlerin para ile ilgili tutarsız davranışları, onlara da para yönetimine dair olumsuz örnek teşkil edebilmektedir.
  • Paylaşımın sadece para paylaşımı olmadığını ve yapılan maddi-manevi paylaşımın/yatırımın geri dönüşünün maddiyattan çok öte olduğunu çocuğunuza hissettirin.. Elinizden geldiğince gönüllülük esasına dayalı kuruluşlarda çocuğunuz ile birlikte veya yalnız görev alın.

 

Hedef Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Uzm.Psk. Yegan SASIK

Paylaş