17Ara
2015
0
shutterstock_303306602

ÇOCUĞUNUZUN FİNANSAL BAĞIMSIZLIĞI İÇİN 6 YOL

Çocuğunuzun parasının değerini bilmesini ve parasını doğru bir şekilde yönetmesini ister miydiniz? O zaman onlara her şeyi en baştan öğretin. Çocuklarınız para konusunda ilk olarak sizi örnek alır. Hatta iş hayatından ve okuldan önce gelirsiniz. Doğru bir örnek olmak istiyorsanız, bu 6 yöntem çok işinize yarayacak.

1. Birikimi, paylaşmayı ve harcamayı birbirine bağlayın

Çocuğunuza paranın farklı amaçlarla kullanılabileceğini öğretin. Bunu üç farklı kumbara kullanarak yapın. Her gün ona verdiğiniz harçlığı farklı bir kumbaraya koysun. Haftanın son günü hangi kumbaraya koyacağına kendisi karar versin. Örneğin harcama kumbarasında parası yoksa hiçbir şey alamayacağını anlasın. Aynı zamanda biriktirmenin ve paylaşmanın da hazzını öğrensin.

2. 24 saat kuralını yıkın

Çocuğunuz bir şey beğendiğinde ve satın almak istediğinde ona 10 saniye kuralını hatırlatın. Bu onun için istek mi ihtiyaç mı? diye kendisine sorsun. Eğer hala almak istiyorsa ona 24 saat beklemesini söyleyin. Bakalım 24 saat geçtikten sonra hala ihtiyacı mı?

3. “Paramız yok” demeyin

Çocuğunuz bir şey satın almak istediğinde “paramız yok” demek yerine “planımızda ya da hedefimizde yok” demelisiniz. Böylece çocuklar istek ve ihtiyaç arasındaki farkı daha iyi anlarlar. Paramız yok mesajı çocuğa şu mesajı veriyor; ‘’Alacağım şeyin istek ya da ihtiyaç olması önemli değil, paramız olsa alabilirim.’’

4. Çocuğunuza yolu gösterin

Çocuğunuz bir şey satın almak istediğinde; para vermek yerine ona kaç paraya ihtiyacı olduğunu yazmasını söyleyin ve bunun için harçlığından biriktirmesi gerektiğini belirtin. Onları birikime sizden başka kimse teşvik edemez.

5. Borç hakkında da konuşun

Çocuklarınız şu an para konuşmak için yeterli yaşta olmayabilir fakat borçlarını akıllıca yönetme konusunda ders verebileceğiniz kadar akıllılar. Eğer bir şey almak istiyorlarsa 3 seçenekleri var.

  • Şimdi al
  • Biriktir ve sonra al
  • Borç al

Eğer borç almak isterlerse belirli şartlarınız olsun. Geri ödemesi gerektiğini bilsin. Bu sayede borçların nasıl yönetilmesi gerektiğini anlamış olurlar.

6. İstekleri için çalışmalarını sağlayın

Finansal bağımsızlığın anahtarı neye para harcadığınızdır. Bazı harcamalar gereklidir fakat bunlar ihtiyaç değil istek ise sorun olabilir.

Çocuklarımız gereksiz istekleri olduğu zaman iki şey yapıyoruz.

  • 1 hafta bekle hala istiyorsan alırız.
  • 1 hafta sonra hala istiyorsan bunun için çalışman lazım. Alacağın şeyin değerinin yarısı kadar iş yapman lazım. Eğer almak için gerekli şeyleri yapıyorlarsa o zaman gerçekten istediklerini anlıyoruz.

 

3 Kumbara

Paylaş

No Comments

Reply