07Ağu
2015
0
Ekran Resmi 2015-09-09 17.37.13

ÇOCUĞUMU EN İYİ ŞEKİLDE NASIL YETİŞTİREBİLİRİM?

Çocuk sahibi olan arkadaşlarımda genelde bir panik. Ya yanlış bir şey yaparsam, ya bu çocuğu doğru yetiştiremezsem, farkında olmadan hayatını negatif anlamda etkileyecek bir şeyler yaparsam…. Çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek için kurslara psikologlara gidenler, bu konuda hep endişe içinde yaşayanlar… Bir çok anne-baba bu duygulardan geçmiştir sanırım.

Çocuklar anne babalarına, öğretmenlerine bakarak kendi hayat görüşlerini oluştururlar. Ben hiç bir çocuk tanımıyorum ki annesi babası mutsuz ve endişeli ama kendisi mutlu olsun. Siz çocuğunuzun ‘Hayat zaten sorumluluklardan, para kazanmaktan, çocukları için hayatını feda etmekten ibarettir’ diye düşünmesini ister miydiniz? Elbette hayır, Ama her isteğinizden çocuğunuzun iyiliği uğruna vazgeçip isteklerinizin, hedeflerinizin peşinden gitmekten vazgeçtiğinizde sizce çocuğunuza nasıl bir mesaj veriyorsunuz?

Mesaj şu: Önemli olan benim hayatım değil, senin uğruna her şeyden hatta kendi hayatımı güzelleştirmekten, kendimi mutlu etmekten bile vazgeçerim, yeter ki sen mutlu ol!

Aslında ne olmalı? İnsan kendini mutlu ettiği sürece hem etrafına yaydığın enerji, hem de diğer canlılarla iletişimin çok daha iyi oluyor. Kendini seven ve değer veren insanın hali tavrı duruşu bakışı her şeyi farklı oluyor. Kendini çocukları için bile olsa yeterince önemsemeyen ebeveynin ne kendi için ne de çocukları  için iyi bir şey yaptığına inanmıyorum. Bu kesinlikle bencil olalım, hep kendimizi düşünelim demek değil. Ama isteklerimizden, hedeflerimizden çocuklarımız uğruna vazgeçmeden önce bir kaç kez kendi kendimize soralım, bu gerçekten çocuğuma iyilik mi, yoksa uzun vadede kendini yok eden anne-baba çocuğuna da yanlış mesaj vererek hem kendine hem ona zarar veriyor mu? Kendini iyi tanımayan, isteklerini bulamamış veya hedeflerinden vazgeçmiş ebeveynin çocuğuna iyi bir hayat görüşü vermesi çok zor. Önce kendi iç dengemizi ve mutluluğumuzu bulalım, kısacası önce biz olalım, sonra sıra çocuklarımızda…

 

Proje Koordinatörü Esra TURAM

Paylaş

No Comments

Reply