14Tem
2015
0
shutterstock_201010406

ÇOCUĞA BÜTÇE NASIL ÖĞRETİLMELİ

Bütçe çocuklar için yabancı bir kavramdır. Özellikle küçük çocuklar ebeveynlerinin aylık belirli miktarda para harcadığının farkında olmaz. Ama bütçenin ne demek olduğu ve niye iyi bir fikir olduğunu öğrenmeleri finansal okuryazarlık seviyeleri için iyi bir dayanak olur. Çocuklara bir bütçenin nasıl işlediğini göstermenin en iyi yolu bütçeyi basitçe anlatmaktır. Bu işleri karıştırıp kuruşu kuruşuna hesap yapmanız anlamına gelmiyor. Bunun yerine genel bir bilgi verip yetişkinlerin paralarını nasıl böldüğünü gösterin.
Bunu göstermenin kolay yollarından biri bir deste monopoly parası almak ve çocuğunuza bu destenin aylık geliriniz olduğunu söyleyin. Sonra bu parayı teker teker ödemelerinize bölün. Parasal değerlerin önemi yok, önemli olan paranız için bilinçli bir planınız olduğunu çocuğunuza göstermek.
Çocuğunuzu kendi bütçesini oluşturması için cesaretlendirin. Harçlığının bir kısmı birikime, bir kısmı yardıma ve bir kısmını eğlenceye olarak ayırsın. Çocuğunuzun gerçekten neye değer verdiğini bulmasına ve bütçesini buna göre düzenlemesi konusunda yardımcı olun.

Çocuğunuzla bütçe anlaşması yapın
Diyelim ki çocuğunuz fiyatı çok yüksek bir oyuncak istedi. Onunla anlaşma yapın. O bir kısmını biriktirsin, üstünü siz tamamlayın. Ufakta olsa birikim yapması için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu parayı ona borç olarak ta verebilirsiniz, bu size kalmış…

Çocuğunuza sorumluluk verin
Sorumluluklar çocuğun sahip olduğu ve geliştirdiği becerileri hayata geçirmesini yardımcı olur. Bu duygunun gelişimi için ebeveynler çocuklarına inanmalı ve ona bazı konularda sorumluluk alması için fırsat vermelisiniz. Bu çocuğunuzda özgüven ve başarı duygusunu daha fazla olmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuza model olun
Siz paranızın kontrolünü sağlayamıyorken çocuğunuzun kontrollü harcamalar yapmasını bekleyemezsiniz. Tutumlu harcayarak ona iyi örnek olmalısınız. Öncelikle aylık bir aile bütçesi hazırlayın ve bütçenize sadık kalın. Çocuğunuzun aile bütçesine destek vermesine izin verin. Kredi kartından ziyade nakit para kullanımını tercih edin.

 

3 Kumbara

Paylaş

No Comments

Reply