13Eki
2014
0
IMG_7938

CİMRİLİK Mİ? TUTUMLULUK MU?

Günümüz tüketim dünyasında tutumlu olmak avantaj olarak sayılmak ile birlikte tutumlu olmayı cimrilikten ayırmak önemlidir. Tutumlu olmak, gelir gider dengesini sağlayarak, gereksiz ve aşırı harcama yapmaktan kaçınmak iken, cimrilik ihtiyaç olandan daha az harcama yapmaktır. Cimri olarak tanımlayabileceğimiz kişilerin iç dünyasında parayı tutma isteğini görmekteyiz. Aslında ‘‘eli sıkı’’ deyimi bu durumu özetlemektedir. Parayı elinde tutuyor olmak, cimri kişiler için bir güven kaynağı olmaktadır. Bu kişiler, para elinde olduğu sürece kendini güvende hissetmektedirler. Bu nedenle sürekli eşlerinin ve çocuklarının yaptığı harcamaları eleştirip, onları kontrol etme eğiliminde olabilmektedirler.

Çevrelerince cimri olarak tanımlanan kimseler durumlarını kabullenmeseler de, onlarla birlikte yaşayan insanlar için bu durum aile içi ilişkilerde sıkıntılar yaşanmasına neden olabilmektedir. Para harcama konusunda eşi ile aynı görüşü paylaşmayan ebeveynler tartışırken, bu duruma şahit olan çocuklar parayı harcama ya da tutmaya karşı farklı tepkiler verebilmektedirler. Aile içi ilişkileri zedeleyecek boyutta bir sorun yaşanıyorsa, bunun çözüm yollarını aramak, ebeveynlerin üzerinde durması gereken önemli bir konudur. Cimriliği ve tutumlu olmayı ayırt edebilmek, çocuklara tutumlu olmanın önemi anlatmak, onların tüketim alışkanlıklarında ve paraya bakışlarında bu bilince sahip olmayan akranlarına oranla daha avantajlı olmalarına yardımcı olacaktır.

Ne zaman, ne kadar harcama yapacağını planlayabilen çocuk, geleceği ile ilgili de planlı davranışlar sergileme eğiliminde olabilecektir. Bu planı yapması için ebeveynlere düşen ise, çocuğa yaşına ve olgunluk seviyesine uygun miktarda harçlık vermek olacaktır. İlk bütçe planlamasını aldığı harçlıklarla yapan çocuk, sınırlı bütçesini kullanmayı öğrenip, aşırı tüketimden de kaçınacağı gibi tutumlu olmanın ilk pratiğini yapmaya başlayacaktır. Aile tarafından bu becerileri desteklendiğinde ise, çocuğun kendine güveni de artacaktır. Harçlığını yönetebilmeyi öğrendiği gibi, aile içinde yaptığı gözlemler ile de, ebeveyninin gözünden kaçan noktalar konusunda fikirlerini açıkça dile getirebilecektir. Birikim yapmayı öğrenmesi ve yerinde yapacağı harcamalar ile de geleceğine olumlu yatırımlar yapmış olacaktır. Bir isteğe sahip olmadan önce beklemeyi öğrenmesi, harcama yapmadan önce fiyat araştırması yapmayı öğrenmesi, anlık kararlar almak yerine düşünerek davranması, aldığı harçlığı bilinçli kullanması tasarruf bilincinin yerleşmesinde etkili olacaktır.

Çocuklarınıza tutumlu olmayı öğretmek, tutumlu olmaları için onlara örnek olmak geleceklerine yapacağınız olumlu katkılardan biri olacaktır. Tüketim çılgınlığının yaşandığı günümüz dünyasında elindekilerinin değerini bilmek, harcama alışkanlığının sağlıklı devam etmesi açısından önemlidir. Bu yüzden ebeveynler olarak tutumlu olmak, sizi model alan çocuklarınızda bu alışkanlığın yerleşmesinde belirleyici olacaktır.

 

Hedef Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Uzm. Psk. Aslı ÇOBAN

Paylaş