Şüphesiz ‘boşanma’ hem eşler hem de çocuklar için başa gelebilecek en sarsıcı yaşam olaylarındandır.  Hiç kimse bitmesini planlayarak başlamaz ilişkilerine. Ancak değişen yaşam koşulları beraberinde bireyin mutluluğunu ve bireysel özgürlüğü ön plana çıkarmakta.  Dolayısı ile kadınlar, erkekler ve beraberinde aile sistemi adına farklılıklar yaşanmakta.

1950’lerde göreceli olarak düşük olan boşanma oranı  60 ve 70’lerde ciddi bir artış göstermiştir.  İstatistiklere göz attığımızda bugünlerde yapılan iki evlilikten biri boşanma ile sonuçlanmaktadır.

Dünyamızda birçok şey değişiyor.  Aile sistemine dair değişimlerin sonuçlarının neler doğurduğunu gelecek nesillerin ebeveynlik stillerini gözlemleyebildiğimizde,  cevaplayabileceğimiz inancındayım.

Günümüz koşullarında ise boşanan birçok çift ve boşanma sürecine şahit olan birçok çocuk var.  Bu süreci sağlıklı ve derin yaralar almadan atlatması çocukların mümkün.  Önemli olan anne ve babaların ‘boşanma’ yı nasıl karşıladıkları, boşanma gerçekleştikten sonraki yaşam koşulları ve bu yeni düzenleri içerisinde çocukların ihmal edilmemesidir.  Siz anne ve babalar boşanma sürecini bir erişkin gibi karşıladığınız takdirde, yeni düzeninize  uyum sağlama hızınıza paralel olarak çocuğunuzda adaptasyon sürecini tamamlayacaktır.

Süreç hem sizler hem de çocuklar için kimi zaman elbette güçleşecektir, ancak gelecek zamanı düşünüp, soğukkanlı planlar yapabildikçe, çocuklarınıza çok daha kolay bir yol çizmekte olabileceğinizi unutmamanız yardım sağlayacaktır.

  • İlk olarak eşiniz ile mümkün olduğu kadar ortak bir konuşma içeriği belirlemeli ve boşanma sonrası düzeninizi kurduktan sonra anne baba olarak durumu çocuğunuza açıklamalısınız.
  • Çocuklarınıza, yaşlarına uygun açıklamalar yapmanın önemini unutmamalısınız. Boşanma kavramı en basit ifadeler ve geleceğe dair somut örneklerle açıklanmalıdır.
  • Konuşma süresince anne ve babanın aynı oranda konuşuyor olması önemlidir; ebeveynlerden birinin terk edildiği hissi uyandırılmaması daha sağlıklıdır.
  • Çocuklarınıza dair kararların yine de anne baba tarafından alınmaya devam edileceği açıklanmalıdır.
  • Çocuklarınızı daima seveceğiniz ve görüşeceğinize dair konuşmalar unutulmamalıdır.
  • Eğer o an yaşanan evde tek ebeveyn ve çocuk kalacaksa diğer ebeveynin yaşayacağı yer kısa bir zaman sonra (düzenli ve çocuğa ayrılmış bir oda bırakılmış halde-oda çocuğun seçimleri ile hazırlanabilir) gösterilmelidir.
  • Konuşma yapıldıktan 1-2 hafta sonra evlerin ayrılması ideal olanıdır. Bu süre zarfında çocuk yanıt aradığı soruları sıklıkla dile getirebilir böylelikle.
  • Hangi yaşta olursa olsunlar çocuklara ayrılık kararınız ile ilgili ayrıntılı bilgi vermekten kaçının. Bu sizin özeliniz.  Erişkin olduklarında dilerseniz ve dilerlerse onlara açıklama yapabilirsiniz.

 

Araştırmalar çocukların iyiliği için bir arada kalmanın çok nadir işe yaradığını göstermektedir.  Sizler en mutlu ve huzurlu hissettiğiniz koşullarda yaşamak için düzeninizi kurmakta kendinizi rahat hissedin.  Çocuklarınızın iyiliğini ilk plana koyduğunuz takdirde zor da olsa süreç elbet kendi kendini onararak tamamlanacaktır.  Ayrılma ve boşanma tek başına çocuklara zarar vermez.  Unutmayın.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da, çocuklar kaç yaşında olursa olsun sorumluluklarının hala her iki ebeveyne de ait olduğu ve çocuk ve hayatı hakkında alınacak önemli kararlar, çocuk ile ilgili mühim konulara dair tutum ve davranışlar hakkında ortak müşterekte buluşmaya dair özveridir.  Bu süre zarfında kendini suçlu hisseden ya da çocuğun mutsuzluğunu azaltmak isteyen birçok ebeveyn normal düzenlerinin dışında hediye alma sıklığı, yaş büyüdükçe daha fazla harçlık verme, vb para ile ilgili aslında iyi niyet ile fakat pek de süreci kolaylaştırmayan davranışlar sergileyebilmekte.  Burada her  iki ebeveynin de  (ekonomik güçler aynı olmak zorunda değil), çocuk ile ilgili harcamalar, ödemeler, keyfi giderler; hediyeler, geziler,vb hakkında en başından konuşmaları ve beraber yol alıyor olmaları çocukların ilerleyen yaşlarında hem siz ebeveynlerinin haberdar olmamalarından yararlanma ve istediklerini yaptırabilecek olmak fikrinin oluşumunu ortadan kaldırır hem de değişmeyen düzen çocuklara kendileri çok daha güvende hissettirir.

Not:  Yukarıda belirtilmiş olan öneriler eşlerden birinin/her ikisinin herhangi  bir ruhsal tedavi veya hukuki sürece dahil olmadığı durumlar için genel hatlar doğrultusunda hazırlanmıştır.  Olası diğer durumlar dahilinde bir uzmandan yardım alarak süreci başlatmak ve yürütmek gerekmektedir.

 

Hedef Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Uzm.Psk. Yegan SASIK

Paylaş