03Tem
2015
0
shutterstock_138379763

BİRİKTİRİRKEN EĞLENMENİN YOLLARI  

1. Farklı Materyaller Kullanın / Kavanoz

Kavanoz yöntemi çocukları birikime teşvik etmek için iyi bir yöntem. İlk önce yapmanız gereken; çocuğunuza istediği şeyin resmini çizdirmek. Örneğin; kısa dönem birikimleri için oyuncak resmi, uzun dönem birikimleri için de tatil resmi çizebilir. Bu resimleri birikimini yapacağı kavanozun üstüne yapıştırarak hedefini gösteren bir kumbara yaratabilir.

2.Birikim Amacı Tablosu Yapın

Çocuğunuzun ne için birikim yaptığını öğrendikten sonra, ne kadar süre boyunca birikim yapması gerektiğini açıklayan bir tablo hazırlayabilirsiniz. Her haftayı bir kutucuk ile gösterebilir veya birikim yaptığı her haftaya bir sticker yapıştırılabilir. Böylelikle ne kadar süreli bir birikime ihtiyacı olduğunu hesaplar. Her harçlığını aldığında parasını ayırıp tablodaki kutucuğa stickerı yapıştırır Bu şekilde hedefine adım adım yaklaştığını görür.

3.Birikim Parası için Ödül Önerin

Çocuğunuzu biriktirdiği para için ödüllendirmeyi düşünün. Örneğin, çocuğunuz belli bir süre para harcamazsa ona küçük bir ödül verebilirsiniz.

4.İyi Bir Örnek Olun

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi sizin de birikim yaptığınızı görmesidir. Bir süreliğine kavanoza para koyun ve çocuğunuza bunun sizin birikim kavanozunuz olduğunu söyleyin. Bu çocuğunuza biriktirmenin normal olduğunu gösterecektir.

5.Çocuğunuzun Birikimine Katkıda Bulunun

Birikime katkıda bulunmak çocuğunuzu cesaretlendirmek için harika bir yöntemdir.

6.Büyük Çocukların Birikim Yapmasına Yardımcı Olma

Çocuğunuz büyüdükçe amaç tablonuz daha az ilham verici, resim çizdirmek ise daha az cezbedici olur. Ama siz yine de çocuğunuzun birikimine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuğunuzu birikime yönlendirecek birkaç fikir

a.Yüksek Faiz Getiren Hesap Açma

Çocuğunuz faiz kavramını anlamaya başlayınca, ona faiz kazandıran bir hesap açın.

b.Çocuğunuzun Hedeflerini Derecelendirmesine Yardım Edin

Çocuğunuzun istek listesi yazmasını ve bunları ne kadar çok istediğine dair derecelendirmesini isteyin.

c.Çocuğunuzun Hata Yapmasına İzin Verin

Bazen en iyi ders kötü bir karardan alınır, özellikle finansal konularda. Çocuğunuz parasını dikkatsizce harcadıktan sonra istediği şeyi alacak parası kalmadığını fark edince, keşke düşünerek harcasaydım diye üzülecektir.

d.Oyunlar Oynayın

Pek çok finansal kavramı öğretebileceğiniz oyunlar var. Monopoly gibi…

e.Para Hakkında Konuşun

Maaşınızı çocuğunuzun önünde konuşmak istemeseniz de, bütçeniz hakkında yaptığınız planları duymasını isteyebilirsiniz. Oda da o varken habersizce konuşuyormuş gibi yapabilirsiniz.

f.Çocuğunuzla İyi Anlaşmalar Yapmaya Çalışın

Para biriktirmenin önemli bir yolu, yapılan satın almalardaki kampanyalar. Birlikte fiyat karşılaştırması yapın. Emin olun çocuğunuz uygun ürünlere bakmaya bayılacak ve hem karşılaştırma yapmak isteyecek.

Son Söz

Çocuğunuza birikimi öğretmek, onun finansal sorumluğu ve geleceği için önemli bir adım. Ama eğer kendinizde birikim yapmazsanız bu amacınızda çok ileri gidemezsiniz. Biz sevsek te, sevmesek te öğrenmeleri gereken alışkanlıkları onlara çocukluk dönemlerinde öğretmeliyiz. Bir diğer deyişle, çocuğunuz nasıl davransın istiyorsanız siz de öyle davranmalısınız.

 

3Kumbara

Paylaş

No Comments

Reply