• ÇOCUĞA BÜTÇE NASIL ÖĞRETİLMELİ

  shutterstock_201010406

  Bütçe çocuklar için yabancı bir kavramdır. Özellikle küçük çocuklar ebeveynlerinin aylık belirli miktarda para harcadığının farkında olmaz. Ama bütçenin ne demek olduğu ve niye iyi bir fikir olduğunu öğrenmeleri finansal okuryazarlık seviyeleri için iyi bir dayanak olur. Çocuklara bir bütçenin nasıl işlediğini göstermenin en iyi yolu bütçeyi basitçe anlatmaktır. Bu işleri karıştırıp kuruşu kuruşuna hesap yapmanız anlamına gelmiyor. Bunun yerine genel bir bilgi verip yetişkinlerin paralarını nasıl böldüğünü gösterin.
  Bunu göstermenin kolay yollarından biri bir deste monopoly parası almak ve çocuğunuza bu destenin aylık geliriniz olduğunu söyleyin. Sonra bu parayı teker teker ödemelerinize bölün. Parasal değerlerin önemi yok, önemli olan paranız için bilinçli bir planınız olduğunu çocuğunuza göstermek.
  Çocuğunuzu kendi bütçesini oluşturması için cesaretlendirin. Harçlığının bir kısmı birikime, bir kısmı yardıma ve bir kısmını eğlenceye olarak ayırsın. Çocuğunuzun gerçekten neye değer verdiğini bulmasına ve bütçesini buna göre düzenlemesi konusunda yardımcı olun.

  Çocuğunuzla bütçe anlaşması yapın
  Diyelim ki çocuğunuz fiyatı çok yüksek bir oyuncak istedi. Onunla anlaşma yapın. O bir kısmını biriktirsin, üstünü siz tamamlayın. Ufakta olsa birikim yapması için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu parayı ona borç olarak ta verebilirsiniz, bu size kalmış…

  Çocuğunuza sorumluluk verin
  Sorumluluklar çocuğun sahip olduğu ve geliştirdiği becerileri hayata geçirmesini yardımcı olur. Bu duygunun gelişimi için ebeveynler çocuklarına inanmalı ve ona bazı konularda sorumluluk alması için fırsat vermelisiniz. Bu çocuğunuzda özgüven ve başarı duygusunu daha fazla olmasını sağlayacaktır.

  Çocuğunuza model olun
  Siz paranızın kontrolünü sağlayamıyorken çocuğunuzun kontrollü harcamalar yapmasını bekleyemezsiniz. Tutumlu harcayarak ona iyi örnek olmalısınız. Öncelikle aylık bir aile bütçesi hazırlayın ve bütçenize sadık kalın. Çocuğunuzun aile bütçesine destek vermesine izin verin. Kredi kartından ziyade nakit para kullanımını tercih edin.

   

  3 Kumbara

  Paylaş
 • BİRİKTİRİRKEN EĞLENMENİN YOLLARI  

  shutterstock_138379763

  1. Farklı Materyaller Kullanın / Kavanoz

  Kavanoz yöntemi çocukları birikime teşvik etmek için iyi bir yöntem. İlk önce yapmanız gereken; çocuğunuza istediği şeyin resmini çizdirmek. Örneğin; kısa dönem birikimleri için oyuncak resmi, uzun dönem birikimleri için de tatil resmi çizebilir. Bu resimleri birikimini yapacağı kavanozun üstüne yapıştırarak hedefini gösteren bir kumbara yaratabilir.

  2.Birikim Amacı Tablosu Yapın

  Çocuğunuzun ne için birikim yaptığını öğrendikten sonra, ne kadar süre boyunca birikim yapması gerektiğini açıklayan bir tablo hazırlayabilirsiniz. Her haftayı bir kutucuk ile gösterebilir veya birikim yaptığı her haftaya bir sticker yapıştırılabilir. Böylelikle ne kadar süreli bir birikime ihtiyacı olduğunu hesaplar. Her harçlığını aldığında parasını ayırıp tablodaki kutucuğa stickerı yapıştırır Bu şekilde hedefine adım adım yaklaştığını görür.

  3.Birikim Parası için Ödül Önerin

  Çocuğunuzu biriktirdiği para için ödüllendirmeyi düşünün. Örneğin, çocuğunuz belli bir süre para harcamazsa ona küçük bir ödül verebilirsiniz.

  4.İyi Bir Örnek Olun

  Yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi sizin de birikim yaptığınızı görmesidir. Bir süreliğine kavanoza para koyun ve çocuğunuza bunun sizin birikim kavanozunuz olduğunu söyleyin. Bu çocuğunuza biriktirmenin normal olduğunu gösterecektir.

  5.Çocuğunuzun Birikimine Katkıda Bulunun

  Birikime katkıda bulunmak çocuğunuzu cesaretlendirmek için harika bir yöntemdir.

  6.Büyük Çocukların Birikim Yapmasına Yardımcı Olma

  Çocuğunuz büyüdükçe amaç tablonuz daha az ilham verici, resim çizdirmek ise daha az cezbedici olur. Ama siz yine de çocuğunuzun birikimine katkıda bulunabilirsiniz.

  Çocuğunuzu birikime yönlendirecek birkaç fikir

  a.Yüksek Faiz Getiren Hesap Açma

  Çocuğunuz faiz kavramını anlamaya başlayınca, ona faiz kazandıran bir hesap açın.

  b.Çocuğunuzun Hedeflerini Derecelendirmesine Yardım Edin

  Çocuğunuzun istek listesi yazmasını ve bunları ne kadar çok istediğine dair derecelendirmesini isteyin.

  c.Çocuğunuzun Hata Yapmasına İzin Verin

  Bazen en iyi ders kötü bir karardan alınır, özellikle finansal konularda. Çocuğunuz parasını dikkatsizce harcadıktan sonra istediği şeyi alacak parası kalmadığını fark edince, keşke düşünerek harcasaydım diye üzülecektir.

  d.Oyunlar Oynayın

  Pek çok finansal kavramı öğretebileceğiniz oyunlar var. Monopoly gibi…

  e.Para Hakkında Konuşun

  Maaşınızı çocuğunuzun önünde konuşmak istemeseniz de, bütçeniz hakkında yaptığınız planları duymasını isteyebilirsiniz. Oda da o varken habersizce konuşuyormuş gibi yapabilirsiniz.

  f.Çocuğunuzla İyi Anlaşmalar Yapmaya Çalışın

  Para biriktirmenin önemli bir yolu, yapılan satın almalardaki kampanyalar. Birlikte fiyat karşılaştırması yapın. Emin olun çocuğunuz uygun ürünlere bakmaya bayılacak ve hem karşılaştırma yapmak isteyecek.

  Son Söz

  Çocuğunuza birikimi öğretmek, onun finansal sorumluğu ve geleceği için önemli bir adım. Ama eğer kendinizde birikim yapmazsanız bu amacınızda çok ileri gidemezsiniz. Biz sevsek te, sevmesek te öğrenmeleri gereken alışkanlıkları onlara çocukluk dönemlerinde öğretmeliyiz. Bir diğer deyişle, çocuğunuz nasıl davransın istiyorsanız siz de öyle davranmalısınız.

   

  3Kumbara

 • 9 YÖNTEMLE KİŞİSEL FİNANSINIZA GÜVENLİK KEMERİ

  shutterstock_78253450

  Refah seviyesini artırmak sadece rakamlarla ilgili değil ayrıca zihin alışkanlıklarını birikim açısından değiştirmektir. Ama zihin alışkanlıklarını değiştirmeye çalışan herkes bunun ne kadar zor olduğunu bilir. Bazen bu yolda zekice hileler yapmak gerekebilir. Bu makalede kendi finansal güvenliğinizi sağlamak için 9 farklı yol var.

  1.Hedefinize uygun birikim miktarı belirleyin

  Birikim kelimesini duyduğunuzda aklınız emekliliğe mi gidiyor, yoksa doldurmanız gereken belgelere mi? Büyük resme bakanlar için, spesifik bir hedef koymak birikim yapmak için motive edici olabilir. Ama daha çok ufak şeyler için birikim yapmak istiyorsanız birikim yapmak biraz daha zor olabilir. Bu durumda kenara ne kadar atabilirseniz atmaya odaklanın.

  2.Hedef ne olursa olsun gerçekçi olmaya çalışın

  Gerçekçi olmayan hedefler koymak, sizin birikim yapmaktan soğumanıza sebep olabilir.

  3.Beklenmedik gelirleri hızlanmak için kullanın

  Kenara ayırmak için en kolay yöntem harcamaya alışık olmadığınız paradır. İkramiye veya prim gibi ekstra gelen paraları kenara atın.

  4.Finansal kararlarınızı iş yerinde zorlu bir günden sonra yapmayın

  Saçma bir amaç için olsa bile kendinizi iyi hissettiğiniz zaman daha fazla birikim yapabilirsiniz.

  5.Üç yıllık planı görmezden gelin.

  Kredi kartı ve kredi borçlarınızı incelemek 3 yıl içinde neler yapabileceğiniz hakkında bir fikir verebilir ama birikim sürecinizi uzatır. Bunun yerine daha kısa vadeli düşünerek daha hızlı biriktirebilirsiniz.

  6.Büyük borçları ödemek için küçük borçları ödeyerek başlayın

  Eğer büyük borçlarınız size ağır geliyorsa, küçük borçlarınızı ödeyerek başlayın. En çok faiz oranı olan kartın borcunun peşine düşün. Ama büyük borç ile küçük borç arasında büyük fark yoksa büyüğü ödemek sürdürülebilirlik sağlama açısından daha faydalıdır.

  7.Kendinize lobi çalışması yapın

  Günün sonunda, kendinizi disiplinli bir birikimci haline getirebilecek tek kişi sizsiniz. Şimdi gelecekteki kendinizle konuşmanız için bir yöntem var. FutureMe.org sitesine girin ve kendinize tarihini seçebileceğiniz ileri bir tarih için mail atın. Örneğin, yılsonu primi geleceği zaman paranızı harcamamanız için kendinize mail atmayı ayarlayın.

  8.Dünmüş gibi bütçe yapın

  Belki araba kredisi veya öğrenim bursu gibi tekrar eden borçlarınız vardır. Bu borçlar bitince bütün paranızı salmayın. Hala bu borçları ödüyormuş gibi bütçe yapmayı deneyin.

  9.Bakış açınızı değiştirin

  50 yaş civarı en çok birikim yapabileceğiniz yıllardır unutmayın.

   

  3 Kumbara

 • İş Adamı Warren Buffet’ten Mutlu ve Basit Yaşamanın Sırları

  images

  ABD’li ünlü iş adamı ve yatırımcı Warren Buffet; mutlu ve basit bir hayat yaşamanın sırlarını açıklıyor.

  Warren Buffet hiçbir zaman özel uçakla uçmaz, en büyük özel uçak firmasına sahip olmasına rağmen… Aynı zamanda 50 yıl önce satın almış olduğu 3 odalı küçük bir evde yaşar ve online briç oynayarak oyalanır.

  Dünyanın her türlü zenginliğe sahip olan bir adamın, mutluluğun zenginlikte değil de kişinin kendi içinde olabileceğine inanıyor olması çok ilginç ve ilham verici. Siz de kendi hayatınızda aşağıdaki bilgeliğin bir kısmını adapte ederek son derece mutlu olabilirsiniz.

  İşte Warren Buffet’in kendi dilinden mutluluk sırları:

  • Mutluluk içeriden gelir.
  • “Yetişkin iş hayatımda profesyonellik ile kişisellik arasında hiçbir zaman seçim yapmak durumunda kalmadım. Dans ede ede işime giderim ve oraya varmak inanılmaz eğlencelidir.”
  • Eğer sevdiğiniz şeyi yaparsanız ve yaptığınız şeyi severseniz doğal olarak üretken olursunuz.
  • Mutluluğu basit zevkler- de arayın.
  • “Benim basit zevklerim vardır. Haftada 12 saat online briç oynarım.”
  • Arkadaşlarınızla kağıt oynamak, çocuklarınızla oyun oynamak veya doğada yürüyüş yapmak gibi basit zevklerle de mutlu olabilirsiniz.
  • Basit bir hayat yaşayın.
  • “Yalnızca kendi doğallığım içinde anlamı olan şeyler yapmak istiyorum. Özel yaşamımda da diğer zengin insanların ne yaptığı umurumda değil. Sadece bir başkasının 400 foot bir teknesi var diye ben 405 foot bir tekneye sahip olmak istemiyorum.”
  • Her şeyden önce, “komşularla aşık atmak” bu kavramı asla düşünmemesi gerekenler arasında ki en kötü salgındır.
  • Basit düşünün.
  • “Yaptığım hataları izah edebilmeyi isterim. Bu benim sadece tamamen anladığım şeyleri yaptığım anlamına gelir.”
  • Eğer bu kuralı hayatınızda uygulayabilirseniz, düşüncelerinizde berraklık ve akla uygunluk geliştirebilirsiz. Hayat, basit olmakla beraber engin olan seçeneklerden ibarettir.
  • Basitçe yatırım yapın.
  • “Hisse senedine sahip olmanın en iyi yolu yatırım fonudur.”
  • Genellikle en basit yol, size en büyük zenginliği ve en büyük mutluluğu getirir.
  • Hayatta bir akıl hocanız olsun.
  • “Doğru kahramanlara sahip olduğum için şanslıydım. Bana kahramanınızın kim olduğunu söyleyin, ben de size kim olacağınız söyleyeyim. Hayran olduğunuz kişinin özellikleri, üzerinde biraz çalışarak kendinize mal edebileceğiniz ve biraz daha da çalışırsanız alışkanlığınız haline gelebilir.”
  • Bir kahramana sahip olmak, hayatınızda bir amaca sahip olmak kadar önemlidir. Yanlış bir kahramana sahip olmak ise, hayatınızda yanlış bir amaca sahip olmak kadar tahrip edicidir. Kahramanınız, güvenebileceğiniz biri olmalıdır. Eğer yeterince düşünürseniz, o kişiyi yakın çevrenizde bulabilirsiniz.
  • Para kazanmak, yaşam amacınızın belkemiği değildir.
  • “Eğer sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız kendinizi tamamen ortaya koyma olasılığınız daha fazladır ve bu genellikle para kazanmakla eşdeğerdir.”
  • Para kazanmak sizin yaşam amacınızın bir yan ürünüdür. Para hiçbir zaman bir amaç olup da motivasyonunuzu sonlandırmamalıdır.