3kmb_aile_ (3)

Finansal Okuryazarlık paranın doğru kullanılmasını ve bunun erken yaşlarda edinilen bir beceri olmasını amaçlar. Gelişim psikologlarının çalışmaları da finansal okuryazarlık eğitiminin erken yaşlarda verilmesi gerektiğini desteklemektedir. Bu nedenle eğitim programının hedef kitlesi ilkokul öğrencileridir.

 • ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 19 DÜŞÜNCE

  shutterstock_278581031

  Profesyonel psikolog Michail Lbkovskiy’nin sizinle paylaşmamız gerektiğini düşündüğümüz düşünceleri bu makalede yer almakta. Güvene dayalı ilişkinizi çocuğunuz büyürken korumanızın ne kadar önemli olduğunu anlatmakta. Herkes onunla aynı fikirde olmak zorunda değil ama herkesin göz geçirmesi gerektiğini düşündük

  1.Çocuk yetiştirme hakkında farklı dersler var ve bunlara psikolog veya psikiyatrist desteği de dahil. Bunlar etkili yöntemler fakat ebeveynlerin de psikolojik olarak düzgün durumda olmaları gerekli.

  2.Mutsuz ebeveynlerin çocuklarıyla kalıcı mutlu ilişkiler kurması asla mümkün gözükmemekte. Tersine mutlu ebeveynlerin çocuklarını mutlu etmek için özel bir şey yapmasına gerek yoktur.

  3.Pek çok ebeveyn kendilerinde sorun olmadığını çocuklarının sorunları olduğunu varsayar. Sonra birbirinden farklı iki çocuk yetiştirdiklerinde şaşırırlar. Çocuklardan birisi özgüvenli, başarılı olabilir diğeri daha özgüvensiz ve başarısız olabilir. Bu çocukların hayata bakış açılarının ailesi tarafından farklı perspektif edilmiş olduğunun göstergesidir.

  4.Tabii ki çocuklara ayakkabı, kıyafet almak çocuklara yapmamız gereken bir hizmet ama eğitmek kadar önemli değil. Bazıları bunları alınca çocuklarına gerekeni yapmış olduğunu sanıyor.

  5.Çocuklarınızla şu an nasıl konuştuğunuz tam olarak onların sizinle yaşlandığınızda nasıl konuşacağının aynısıdır

  6.Bebek doğduğu zaman mutluluktan havalara uçarsın. Bebeğinin mutlu, güvende ve korunaklı olması için her şeyi yaparsın. Çocuğunla geçirdiğin zamandan keyif alırsın. Çocuk okul yaşına geldiğinde okul genelde aranızda bir bariyer haline gelir. Okulun neyi bu kadar korkutucu? Evet, çocuğunuz okula gitmek zorunda, iletişim kurmalı ve büyümeli. Bu sürecin sizi ayırmasına neden izin veriyorsunuz?

  7.Okul bize sadece matematik ve felsefe öğretmez ama hayatın kendisini de öğretir. Teorik bilgiler kadar pratik bilgileri de öğreniriz. Öğrendiğimiz pratik beceriler sayesinde yetişkin hayatımızda kendimizi daha güvende hissederiz.

  8.Eğer bir çocuk kötü notlarını aşırı tepki veriyorsa bu tepki ebeveynlerinin davranışlarının bir yansımasıdır. Eğer ebeveyn sakin bir şekilde karşılarsa çocukta öyle karşılar.

  9.Eğer çocuğunuz okul müfredatına ayak uydurmakta zorlanıyorsa bu çocuğun değil okulun da suçu olabilir. Bazı okullar sadece notlara önem verir. İlk okul ödevi max 15-40 dakika arası sürmelidir.

  10.Cezalandırmaya izin var ve bazen gereklidir de. Çocuğunuzun hatalarına objektif bakmalısınız ve hareketleri düzeltmezseniz uzun vadede sonuçlarını düşünmelisiniz. Ama disipline etmek sinirlenmek anlamına gelmez.

  11.Her çocuk 6 yaşından itibaren harçlık almalıdır. Çok fazla değil fakat kendilerini geçindirebilecek kadar. Paranın bir manipülasyon kaynağı olmamasına özen göstermelisiniz.

  12.Çocuğunuzun hayatını yaşamaya çalışmayın. Onlar adına karar vermeye çalışmayın. Bir gün yaşlanacaksınız ve onlar nasıl size uyum sağlayacak?

  13.Eğer bir çocuğa her istediği veriliyorsa, o çocuk yaptığı hareketlerden sorumlu olmayı bilemez. Çocuk gibi kalırlar ve imkan buldukça kuralları yıkmaya çalışırlar.

  14.Bir gencin dağınık odası onun ruh dünyasındaki kaosu yansıtır. Onların üzerine gitmeyin.

  15.Çocuk büyütmek onlara nasıl yaşamaları gerektiğini anlatmak değildir. Çocuklar benzetmelere göre yaşarlar. Sizin kelimelerinize göre değil fakat hareketlerinize göre yaşarlar.

  16.Çocuklarınıza hayatı anlatmakla, nasıl yaşamaları gerektiğini anlatmak arasında fark var. Eğer bir ebeveyn çocuğuyla sadece problem varken konuşuyorsa, bunun kendisi bir problemdir.

  17.Eğer çocuk ebeveynlerini manipüle etmeye çalışıyorsa bu sinir kaynaklı bir sorundur. Başka sebepler aramayın. Sağlıklı bir birey manipüle etmeye çalışmaz. Problemlerini direkt olarak çözmeye çalışırlar.

  18.Çocuğunuzu gereğinden fazla rencide edecek şekilde eleştirmeyin. Onlarla onlar hakkında konuşmayın ama kendiniz hakkında konuşun. Sen kötüsün demek yerine bence yaptığın şey çok doğru bir hareket değildi deyin.

  19.Çocuklarınız sizin kibar ama kuvvetli insanlar olduğunuzu düşünmeli. Ebeveynler çocuklarını korur, bazen yapmak istediklerini reddeder, ama her zaman çocuklarının çıkarına düşünürler. En önemlisi ise çocuklar her gün sevildiğini hissetmeli.

   

  Kaynak: http://brightside.me/article/20-vital-thoughts-on-raising-children-that-every-parent-should-read-58355/

   

  Paylaş
 • ÇOCUKLARI BAŞARILI OLMAKTAN ALIKOYAN 6 EBEVEYN DAVRANIŞI

  shutterstock_307192661

  Bu araştırmanın genelinde Dr. Tim Elmore ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken yapmış olduğu bazı büyük yanlışlıkları ortaya koymuş, bu hatalar sonucunda çocukların genç yaşta kendilerine güvenleri azalmıştır. Sizin de aynı hataları yapmamanız için bunları aşağıda sıraladık.

  1. Çocuklarımızın Riski Tecrübe Etmesine İzin Vermiyoruz

  Bizi her köşe başında tehlikelere karşı uyaran bir dünyada yaşıyoruz. “Önce Güvenlik” lafı çocuklarımızı kaybetme korkumuzu tetikliyor ve onları korumak için her şeyi yapıyoruz. Bu bizim görevimiz tabi ki ama sağlıklı riskler almalarını da engellemiş oluyoruz. Avrupalı psikologlara göre dışarıda oynamayan çocuklarda bir takım fobiler gelişiyor. Çocukların oynarken düşmesi ve gençlerin sevgililerinden ayrılmaları gerekiyor ki bunun normal olduğunu öğrensinler. Eğer ebeveynler çocukların risk almasına izin vermezlerse kibirli ve kendine güvensiz insanlar yetişecek.

  2.Çok Çabuk Kurtarıyoruz

  Bu jenerasyonun çocukları 30 yıl önceki çocukların kazanmış olduğu yaşam becerilerini kazanamıyor çünkü yetişkinler çok çabuk devreye giriyor. Çocuklarımızı çok çabuk kurtarıp onları şımarttığımızda onların zorluklarla başa çıkmalarını ve çözüm üretmelerini engelliyoruz. Bu kısa vadeli bir ebeveynlik ve çocuklarımızın liderlik yeteneklerini köreltiyor. Eninde sonunda çocuklar birisi tarafından kurtarılmaya alışıyor.

  3.Suçluluk Duygusu İyi Liderlik Yapmamızı Engelliyor

  Çocuğunuz hayal kırıklığını atlatabilir ama gereksiz şımartılmayı atlatamayabilir. Bu yüzden onlara “şimdi değil” diyebilmeli ve gerçekten değer verdiği şeyler için savaşmalarını sağlamalısınız. Ebeveyn olarak çocuklarımıza istedikleri zaman istediklerini veriyoruz ve özellikle birden fazla çocuklu ailelerde bu durum geçerli oluyor. Bir çocuk iyi bir şey yapıp onu ödüllendirmek istediğimiz zaman diğerine haksızlık ettiğimizi düşünüyoruz. Bu gerçekçi bir durum değil ve diğer çocuğun ödüllendirilmek için iyi şeyler yapması gerektiği gerçeğini algılamasını engelliyor. Ayrıca onlara iyi not almanın alışveriş merkezine giderek ödüllendirildiğini öğretmeyin. Onlarla materyaller üzerinden bir ilişki kurarsanız çocuklarınız motivasyonu ve koşulsuz sevgiyi öğrenemez.

  4.Geçmiş Hatalarımızı Paylaşmıyoruz

  Sağlıklı gençler zamanı gelince evlerinden uçacaklar ve bazı şeyleri kendi başlarına yapmak isteyecekler. Biz yetişkinler onlara izin vermeliyiz ama onları yönlendirmeliyiz de. Onlarla onların yaşında yaptığınız hataları paylaşın ve doğru kararlar vermelerine yardımcı olun. Çocuklar ayrıca hatalarla yüzleşme konusunda hazırlanmalı. Çünkü biz çocuklarımızın hayatında tek etki değiliz ama en iyi etki olmalıyız.

  5.Biz zeka, yetenek ve etkiyi olgunluk ile karıştırıyoruz

  Zeka genelde ebeveynler tarafından olgunluk olarak düşünülüyor ve zeki çocukların dünyaya hazır olduğunu düşünüyorlar. Ama durum bu değil. Bazı Hollywood yıldızları ve sporcular inanılmaz yetenekliler ama yine de toplumsal skandallara karışabiliyorlar. Eğer diğer çocukların sizin çocuklarınızdan daha fazla şey yaptığını gözlemliyorsanız, çocuğunuzun özgürlüğünü kısıtlıyor olabilirsiniz.

  6.Sözünüzü Hayata Geçirin

  Ebeveynler olarak sorumluluğumuz çocuklarımızın yaşamasını istediğimiz hayatı modellemek. Onların sözlerine güvenilir insanlar olmasını sağlamak. Evimizin lideri olarak samimi sözler söyleyerek başlayabiliriz. Beyaz yalanlar zamanla karakteri bozabilir. Çocuklarınıza özverili bir şekilde sosyal projeler için verici olmanın ne demek olduğunu öğretin. Bulduğunuz yerleri ve insanları iyi bir şekilde bırakın ki çocuğunuzda bunları fark etsin.

   

  Kaynak:  http://brightside.me/article/seven-parenting-behaviours-which-stop-children-from-being-successful-13305/

   

   

 • 8 YETENEK İLE ÇOCUĞUNUZU GİRİŞİMCİ YAPIN

  shutterstock_254230756

  Çocuklarınız için her şeyin en iyisini istersiniz. Hayal edin. Çocuğunuz multi milyonluk bir işin sahibi oluyor ve bunun her dakikasından keyif alıyor.

  Youtube’da bir milyondan fazla takipçiye sahip ve yıllık 1.3 milyon dolar gelire sahip olan EvanTube adlı kanalın kurucusu genç Evan’ı hatırlıyor musunuz? Evan sadece 9 yaşında ve bir örnek.

  Dünyanın en tanınan girişimcilerinin çoğu daha 20 yaşında olmadan milyonerlerdi. Çocuğunuzda yeni yeşeren bir girişimci olamaz mı? Bazen insanların doğuştan girişimci oldukları sanılsa da

  çocuklarınıza bir kaç şey öğreterek onların girişimci olmalarını sağlayabilirsiniz.

  Peki bu 8 yetenek nedir? Çocuğunuzun harika bir lider olması için gerekenler şöyle;

  • Dirençlilik: Çocuklarınızın duygularını göstermesine izin verin. Duygularını minimize etmesinler.

  • İnovasyon ve Yaratıcılık: Çocuklarınızın oynamasına izin verin. Çocuklar oynarken yaratıcı düşünceleri ile bağ kurarlar

  • Çalışkanlık: Çocuklarınıza ev işleri ve sorumluluklar vererek bağımsız olmalarını sağlayın.

  • Merak: Çocuklarınızın yeni hobiler edinmesini ve ilgisini çeken şeyleri takip etmeleri konusunda cesaretlendirin.

  • Kendine Güven: Fikirlerine önem verin ve yeni kararlar alabilmeleri için cesaretlendirin.

  • Empati: Çocuğunuzun bireyliğine ve düşüncelerine saygı gösterin. Duygularını açık açık yaşamalarını sağlayın.

  • İyimserlik: Çocuğunuzun minnettarlığı ve pozitif düşünmeyi öğrenmesi için onunla pozitif hikayeler ve ilham verici şeyler paylaşın.

  • Paylaşmak: Çocuğunuzu çevresindekilere yardımcı olma konusunda yönlendirin.

   

  Kaynak: http://www.inc.com/larry-kim/8-skills-your-child-needs-to-be-the-next-great-entrepreneur.html

   

 • ÇOCUKLARI FİNANSAL HAYATIN DIŞINDA BIRAKMAYIN

  shutterstock_78253450

  Harçlık parmak izi gibidir. 7 yaşında haftalık olarak verilmeye başlanabilir. 13 yaşından itibaren ise aylığa dönülmeli. Harçlığı verirken o para ile hangi ihtiyaçlarını karşılaması gerektiği konusunda net olun ve harçlığı asla ceza yöntemi olarak kullanmayın. Aldığınız her şeyin bir bedeli olduğunu gösterin. Örneğin, çocuklarınız market alışverişinde neye ne kadar para ödediğinizi bilsin. Bir oyuncak istediğinde ya da maça / sinemaya götürüyorsanız, bilet fiyatını söyleyin, bedava sanmasın. Ekonomik sıkıntılar yaşıyorsanız, anlatmasanız bile çocuk sizdeki huzursuzluğu sezecektir. Onu endişelendirmeden konuyu anlatın.

  Örneğin, kredi kartı borcunuz varsa bunu kimseyi suçlamadan, ayıplamadan ona anlatmalısınız. Çocuklar gerekli durumlarda tasarrufa yönelmeniz gerektiğini bilmeli. Çocuklar her gün kredi kartı kullandığınızı görürse sonunda paranın elinizde tuttuğunuz plastikten ibaret olduğunu ve size sonsuz para kaynağı sunduğunu düşünebilirler. Ay sonunda ekstreleri göstererek kredi kartının sadece bir ödeme aracı olduğunu, hepsini toplu halde ödediğinizi anlatmalısınız.

  Aynı şekilde banka kartlarıyla ATM’lerden para çekerken çocuklar paranın makineden ne zaman isterse akıp duracağını düşünmemeli. Birikim de çok önemli ama bir o kadar da önemli olan paylaşmak. Çocuğunuz için üç kumbara hazırlayabilirsiniz. Biri biriktirmesi, biri harcamaları, biri de yardım için. Birikim kumbarasının üstüne hedefinin resmini yapıştırabilirsiniz.

   

  3 Kumbara

 • GİRİŞİMCİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN 5 YOLU

  shutterstock_237051703

  Finans dünyasının eğlenceli yazarlarından, severek takip ettiğimiz Nadia Goodman, blogunda çocukların, gözüpek girişimciler olarak yetiştirilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini uzmanlarla beraber analiz ederek kaleme aldı. Bu güzel yazıyı sizinle paylaşmak istedik:

  Yarının iş dünyası liderleri ve startup kurucuları, bugünün aileleri tarafından girişimci bir ruhla yetiştirilen genç çocukları; ki bu girişimci ruh, gençlerin startup dünyasını ele geçirdiği ve freelance sektörünün büyüdüğü bu günlerde giderek önemi artan bir meziyet.

  “Her şey çocuğun davranışını şekillendirmekle ilgili” diyor New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi ‘nde çocuk psikolojisi alanında asistan profesör olarak görev yapan Dr. Andrea Vazzana. “Sosyal hissi yetenekler oldukça önemli ve çocuğunuza bunları ne kadar erken aşılarsanız, o kadar iyi.”

  Ebeveynlerin çocuklarındaki girişimci yeteneklerini perçinleyebileceği 5 tavsiye şöyle:

  1. Örnek bazlı problem çözümü: Çocuklarınızı günlük hayat içinde yeni iş fikirleri bulabilmeleri için hazırlamak istiyorsanız, problem çözme yeteneklerini henüz gençken geliştirin. Çocuğun hayatında bir problem ortaya çıktığında, çözüm hakkında beraber kafa patlatın. Problemi tanımlamalarına, olası çözümleri düşünmelerine, artı ve eksileri değerlendirmelerine ve en iyi seçimi yapmalarına yardımcı olun.

  “Ebeveynler problem çözme görevi içinde daha fazla analiz ettikçe, dile getirdikçe ve çocukla beraber tartıştıkça, çocuk için daha da iyi olacaktır” diyor Vazanna.

  2. Çocukların başarısızlıktan ders almasını sağlayın: Ebeveyn olarak sizin tutumunuz çocuğunuzun, “deneme-yanılma-öğrenme-tekrar deneme”ye; girişimciler için temel bir yetenek, ne kadar yatkın olduğunu belirleyecektir. Bunu başarmak için çocuğunuzun yeteneklerini geliştirmesine yardım ederek veya bir dahaki denemede neyi farklı yapacaklarını tartışarak, eleştiriyi bir öğrenme mekanizması olarak şekillendirin.

  Gelişim için öneriler sunduğunuzda, cümlenizi olumlu bir övgü ile bitirin. “Buna geri dönüş sandviçi deniyor” diyor Vazanna. “O zaman çocuk eleştirildiğini hissetmiyor, olumlu mesajı alabiliyor.”

  3. Çocuklarınızın karar vermesine izin verin: Bir girişimcinin güveni, erken yaşlarda kazandığı bağımsızlıkla temellenir. Çocuklarınız küçükken, akşam yemeğinde ne yapılacağına karar vermelerine ya da kıyafetlerini seçmelerine izin verebilirsiniz. Vazanna bunu “Onlara karar vermenin nasıl bir şey olacağını gösteriyor ve bundan hoşlanmaları için yardım ediyorsunuz” diyerek açıklıyor.

  Küçük yaşlarda seçenekleri sınırlayın. Vazanna’ya göre çocukların çok fazla seçenek arasında kafası karışabilir. Çocuğunuz büyüdükçe ipleri gevşetin ve onlara daha önemli kararlarda güvenin.

  4. Otorite duygusunu güçlendirin: Girişimciler büyük riskler alırlar ama belirsizlikle yaşayabilmek bir gecede ortaya çıkan bir yetenek değil. Çocuklar henüz gençken sınırlarını test edebilecekleri ve korkuları üzerinde hakimiyet kurabilecekleri özgürlüğe ihtiyaç duyarlar.

  Çocuğunuz riskli bir durumla karşı karşıya kaldığında, önce yardım edin ve sonra onları özgür bırakın. “Durumlar, zaman ilerledikçe daha zor olmalı” diyor Vazanna. “Bu, çocuğa bir tür otorite duygusu kazandırmaktadır.” Onları başarılı olacak şekilde yetiştirmek için, onları risk alırken kendilerine güvenleri için güçlendirmelisiniz.

  5. Statükoya meydan okuması için yapıcı yollar öğretin: Çocuklara çoğu zaman kuralları körü körüne takip etmeleri söylenir; girişimciliğe ket vuran bir alışkanlık. Bunun yerine çocuklara kendi rasyonelliklerini inşa ederek normlara yapıcı bir şekilde meydan okumayı öğretin. Onlara neyi değiştirmek istediklerini sorun. Neden istediklerini ve yerine ne önerdiklerini.

  Öncelikle siz onlara örnek olun. Vazanna ebeveynlerin kendi aralarında konuşmalarını çocukların model olarak aldığını belirtiyor. Sizin davranışınız çocukların normları diplomatik olarak nasıl sorgulamaları ve ne zaman kurallara uymaları gerektiğini anlamalarını sağlıyor.

   

  3 Kumbara

 • BAŞARININ ANAHTARI ÇOCUK AKLI

  Hiç işinizden sıkıldığınız oldu mu? İşverenlerinizden sıkıldığınız, müşterileriniz tarafından dikkate alınmadığınız, fazla çalıştığınız? Cevabınız evet ise uymanız gereken 5 basit önerimiz var: Kendinizi 5 yaşınıza geri götürün ve o günkü gibi düşünmeye başlayın.

  Çocuk gibi düşünmek sizi iyi bir lider yapabilir

  İşinizde çocuk gibi düşünmeniz sizi heyecanlandıracak ve yeni perspektifler sunacak. Bir soruna 5 yaşındaki çocuğun bakış açısıyla yaklaşmanız yaratıcı çözümler bulmanızı sağlayacak. İşte çocukça düşünüp büyük gibi davranmanın 5 yolu:

  1.Çocuklar her şeyi sorgular

  “Dişlerini fırçala”
  “Neden”
  “Çürüklerden korunursun”
  “Neden”
  “Çok çürüğün olursa dişlerini kaybedersin”

  Bu sinir bozucu konuşmayı yaşamamış insan yoktur herhalde. Ama bir saniyeliğine aynı sorgulama mantığını kendi işinizde uygulasanız neler olacağını düşünün. Yeteri kadar ‘neden’ diye sorduğunuzda belki de “ biz bu işi hep yapıyoruz ve bu yöntemi bırakamayız” cevabını alacaksınız ve farklı yöntemler aramaya başlayacaksınız.
  Steve Jobs bu mantığı uygulama konusunda uzmandı. Mühendisler Iphone’da daha fazla tuş olması gerektiğini söylediklerinde bu mantaliteyi kullandı ve şu an dünya devi durumunda.

  2.Çocuk düşünür ve söyler

  Çoğu çocuk düşüncelerini dile getirirken başkalarının duygularını düşünmez. Karşısındakini kırmamak için yalan söylemez. Onlar söyleyeceklerinin geleceklerini nasıl etkileyeceğini veya bir departman içinde güç dengesini nasıl değiştireceğini düşünmez. Duruma bakar ve düşünceleri neyse onu söylerler.
  Elbette 5 yaşında gibi iletişim kurulması gerekmiyor. Ama bazen iletişim kurarken başkaları ne düşünür diye kendi söylemek istediklerimizin dışına çıkıyoruz. 5 yaşınıza geri dönün ve doğrusu ne ise onu söyleyin.

  3.Çocuklar cömerttir

  En azından çoğu zaman. Evet, bazen bencil olabilirler ama çocuklar çoğu zaman ellerindekini ailesi ve evcil hayvanları ile paylaşırlar. Dünyaya açık eller ve açık bir yürekle bakarlar ve herkesin mutlu olmasını isterler. Bu ruhu iş yerinize de taşıyın ve her şeyin daha iyi olduğunu görün.

  4.Çocuklar kin tutmaz

  Tutarlılık ve bağlılıklarınızı savunmak önemli. Sürekli yön değiştirmeniz müşteri ve işvereninizin kafasını karıştırır. Ama çoğumuz bir karara bağlı kalmanın büyümek anlamına geldiğini düşünüyoruz, bağlı olduğumuz karar yanlış olsa bile.
  Çocukların böyle alışkanlıkları yok. Onların bugün mısır gevreğini sevmediğini söylemesi yarın sevmeyeceği anlamına gelmez. Mark Zuckerberg kararını vermiş olsa bile bakış açısını değiştirebilmesi ile ünlüdür.
  En azından arada bir eski kararlarınıza bakıp onları yeni bir bakış açısı olarak gözden geçirin. Yanlış yolda mı ilerliyorsunuz? Şu an daha iyi bir yaklaşım olduğunu düşünüyor musunuz? Bu beraber çalıştığınız insanlar için kafa karıştırıcı veya utandırıcı olabilir ama siz problem çözmek için bakış açısı değiştirme konusunda kendinize izin verin.

  5.Çocuklar her şeyi macera olarak görür

  Çocuklar için dünya sürekli yeni bir maceradır ve en basit şeylerde bile bir oyun bulabilirler. Bugün 4 milyar Sterlin serveti olduğu bilinen Richard Branson, çocukça maceraperest yaklaşımı markasına taşıyan girişimcilerden sadece biri.Eğer bir şey sıkıcı görünüyorsa ona 5 yaşında bir çocuk gibi yaklaşın. Onu oyuna dönüştürün. Sıkıcılığını gidermek için yollar düşünün.Böylece o sıkıcı göreve farklı bir bakış açısı getirebilirsiniz.

  Norveçli yazar Jostein Gaarder, Sofi’nin Dünyası adlı kitabında bu düşünce yapısını bakın nasıl tarif ediyor:
  “Çocuklar için dünya ve dünyadaki her şey yenidir, ilginçtir. Büyükler içinse durum hiç de böyle değildir; büyüklerin çoğu için dünya sıradan bir şeydir. Filozoflar ise diğer büyüklerden farklıdır. Bir filozof dünyaya alışmayı bir türlü beceremez. Dünya onun için hâlâ akıl almaz bir şey, evet, hâlâ sırlarla dolu, gizemli bir şeydir. Filozoflarla küçük çocukların en önemli ortak yanları budur; bir filozof ömrü boyunca duyarlı bir çocuk olarak kalır.”

  Kaynak: http://www.inc.com/minda-zetlin/6-surprising-reasons-why-thinking-like-a-child-makes-you-a-better-leader.html

   

3kmb_aile_banner

3 KUMBARA GÖNÜLÜLERİNİ ARIYOR!

Akademik Kariyerini Güçlendir
Topluma Katkıda Bulun
Niteliklerini Geliştir!

uckumbara
cocuk
ogretmen
aile

 

3 Kumbara eğitim programı hakkında bilgi almak istiyorum.

Oyunları oynamak  istiyorum.

Sınıfta 3 Kumbara etkinliklerini yapmak istiyorum.

Çocuğumu para konusunda eğitmek istiyorum.

footer_bg
EPosta Adresi / EMail Address *
dg
pd
foder
meb