• ÇOCUKLARA FİNANSAL OKURYAZARLIĞI ÖĞRETMEK: PARA KAZANMAK

  shutterstock_327949544

  Çocuklar paranızı cüzdanınızdan veya ATM makinelerinden aldığınızı biliyor olabilir fakat bilmedikleri şey önce para kazanmak gerektiğidir. Her iş için farklı beceriler gerekir ve genellikle insanlar iş seçimlerini yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda yaparlar. Bazı insanlar becerilerini okullarda, bazıları tecrübe sayesinde kazanır. Bunları çocuklar bilmeli.

  Çocuklarınıza ne iş yaptığınızı ve nasıl para kazandığınızı anlatın. Örneğin; ben dişçide çalışıyorum ve çalıştığım saat başı para kazanıyorum. Haftada 40 saat çalışıyorum. Her hafta sonunda maaşımı alıyorum ve bu maaşı ihtiyaçlarımız ve biriktirmek için kullanıyorum.

  Çocuklarınıza bazen gençler ve yetişkinlerin iş kurmak için özel becerilerini ve güçlü yanlarını kullandığını anlatın. Kendi işini kuranlara girişimci dendiğini aktarın. Girişimci olduğunuz zaman kendi patronunuz olduğunuzu fakat her hafta aynı parayı kazanamama ihtimali olduğunu belirtin. Kendi şeker dükkanını açandan uzayı keşfetmeye kadar pek çok farklı girişimcilik örneği olabileceğini anlatın. Çocuğunuza oynamadığı oyuncaklarını internette satmayı önerin. Böylece ticareti öğreneceklerdir. Bugün aldıkları oyuncaklarını yarın satma ihtimali ile kırmadan kullanacaktır.

  Çocuklar için para kazanacağı yolları keşfetmek çok heyecan vericidir. Çocuğunuzla iş kurma hayalleri ya da para kazanma fikirleri ile ilgili konuşup girişimci ruhunu destekleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz bir limonata tezgahı açmak isterse, her şeyi siz yapmamak kaydıyla ona yardımcı olun.

  Şaşırtıcı olmayan bir şekilde pek çocuk kendi parasına sizin paranızdan daha çok saygı duyar. Örnek olarak, eğer para sizin paranızsa o oyuncak onun için olmazsa olmaz olabilir, fakat kendi parasıysa o kadar önemli bir şey olmaktan çıkar. Sadece çok az bir bölümünü kendi paralarından vermesini isteseniz bile oyuncak önemini kaybedebilir.

  Pek çok çocuk gelecekte ne iş yapacağını konuşmayı sever. Onlara bunun kararını şimdi vermesi gerekmediğini söyleyin ama bazı sorular da sorun:

  • Okuldaki favori derslerin neler?
  • Bu derslerin nesini seviyorsun?
  • Bu derslerle ilgili herhangi bir iş düşünebiliyor musun?
  • Hobilerin neler?
  • Hobini nasıl işe çevirebileceğine dair bir fikrin var mı?

  Pek çok ebeveyn çocuğunun doktor veya mühendis olmak istemesine sevinse de önemli olan bu isteğin ve hırsın devam etmesini sağlamaktır. Şu an ve kariyer yolunu seçeceği zaman arasında çok şeyin değişeceğini aklınızda tutmakta fayda var. Şu an çocukların pek çok kariyer tercihi arasında keşif yapması spesifik bir karar vermesinden daha iyidir. Çocuğunuza sen bu iş için uygun değilsin gibi umarsızca bir davranışta bulunmak, çocuğunuzun yaratıcılığını baltalayabilir. Dinleyin, tartışın ve kendi kararlarını vermelerine izin verin. Sizin reaksiyonunuz uzun süreli bir etki bırakabilir.

  Harçlık

  Haftalık harçlık çocukların para kullanmayı öğrenmesi açısından çok önemli bir araç. Çocukların çok az para kazanma fırsatı olduğu için harçlık çok önemli. Çocuğunuza ne kadar para vereceğiniz finansal durumunuz ve çocuğunuzun ne kadar parayı yönetebileceğini düşünmenizle ilgili olmalıdır. Kaç para vermeye karar verirseniz verin. Önemli olan düzenli olarak harçlık vermeniz ve yaşı büyüdükçe harçlığını arttırmanız. Harçlık 7 yaşında haftalık olarak verilmeye başlanabilir. 13 yaşından itibaren ise aylığa dönülmeli. Harçlığı verirken o para ile hangi ihtiyaçlarını karşılaması gerektiği konusunda net olun ve harçlığı asla ceza yöntemi olarak kullanmayın.

  Ev işleri

  Harçlık ve ev işleri konusunda bir takım farklı düşünce tarzları var. Bazı ebeveynler ev işleri karşılığında harçlık vermeyi dolayısıyla çocukların para kazanmak için çalışması gerektiğini öğrenmesine yardımcı olur. Bazı insanlar ise zaten yapmaları gereken işler için para verilmesinin çocuklar için kötü örnek olduğunu savunuyorlar.

  Eğer çocuğunuza harçlık verecekseniz, paranın herhangi bir ev işi karşılığı olup olmayacağına karar vermelisiniz. Önemli olan kararlılık. Eğer para ev işlerinden bağımsız ise çocuğunuz yatağını yapmadı diye harçlığını kesmeyin. Eğer kendi sorumluluğu dışında bir sorunu çözerse harçlık verebilirsiniz.

   

  Kaynak: http://brightside.me/

  Paylaş
 • ÇOCUĞUMU EN İYİ ŞEKİLDE NASIL YETİŞTİREBİLİRİM?

  Ekran Resmi 2015-09-09 17.37.13

  Çocuk sahibi olan arkadaşlarımda genelde bir panik. Ya yanlış bir şey yaparsam, ya bu çocuğu doğru yetiştiremezsem, farkında olmadan hayatını negatif anlamda etkileyecek bir şeyler yaparsam…. Çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek için kurslara psikologlara gidenler, bu konuda hep endişe içinde yaşayanlar… Bir çok anne-baba bu duygulardan geçmiştir sanırım.

  Çocuklar anne babalarına, öğretmenlerine bakarak kendi hayat görüşlerini oluştururlar. Ben hiç bir çocuk tanımıyorum ki annesi babası mutsuz ve endişeli ama kendisi mutlu olsun. Siz çocuğunuzun ‘Hayat zaten sorumluluklardan, para kazanmaktan, çocukları için hayatını feda etmekten ibarettir’ diye düşünmesini ister miydiniz? Elbette hayır, Ama her isteğinizden çocuğunuzun iyiliği uğruna vazgeçip isteklerinizin, hedeflerinizin peşinden gitmekten vazgeçtiğinizde sizce çocuğunuza nasıl bir mesaj veriyorsunuz?

  Mesaj şu: Önemli olan benim hayatım değil, senin uğruna her şeyden hatta kendi hayatımı güzelleştirmekten, kendimi mutlu etmekten bile vazgeçerim, yeter ki sen mutlu ol!

  Aslında ne olmalı? İnsan kendini mutlu ettiği sürece hem etrafına yaydığın enerji, hem de diğer canlılarla iletişimin çok daha iyi oluyor. Kendini seven ve değer veren insanın hali tavrı duruşu bakışı her şeyi farklı oluyor. Kendini çocukları için bile olsa yeterince önemsemeyen ebeveynin ne kendi için ne de çocukları  için iyi bir şey yaptığına inanmıyorum. Bu kesinlikle bencil olalım, hep kendimizi düşünelim demek değil. Ama isteklerimizden, hedeflerimizden çocuklarımız uğruna vazgeçmeden önce bir kaç kez kendi kendimize soralım, bu gerçekten çocuğuma iyilik mi, yoksa uzun vadede kendini yok eden anne-baba çocuğuna da yanlış mesaj vererek hem kendine hem ona zarar veriyor mu? Kendini iyi tanımayan, isteklerini bulamamış veya hedeflerinden vazgeçmiş ebeveynin çocuğuna iyi bir hayat görüşü vermesi çok zor. Önce kendi iç dengemizi ve mutluluğumuzu bulalım, kısacası önce biz olalım, sonra sıra çocuklarımızda…

   

  Proje Koordinatörü Esra TURAM

 • BİRİKTİRİRKEN EĞLENMENİN YOLLARI  

  shutterstock_138379763

  1. Farklı Materyaller Kullanın / Kavanoz

  Kavanoz yöntemi çocukları birikime teşvik etmek için iyi bir yöntem. İlk önce yapmanız gereken; çocuğunuza istediği şeyin resmini çizdirmek. Örneğin; kısa dönem birikimleri için oyuncak resmi, uzun dönem birikimleri için de tatil resmi çizebilir. Bu resimleri birikimini yapacağı kavanozun üstüne yapıştırarak hedefini gösteren bir kumbara yaratabilir.

  2.Birikim Amacı Tablosu Yapın

  Çocuğunuzun ne için birikim yaptığını öğrendikten sonra, ne kadar süre boyunca birikim yapması gerektiğini açıklayan bir tablo hazırlayabilirsiniz. Her haftayı bir kutucuk ile gösterebilir veya birikim yaptığı her haftaya bir sticker yapıştırılabilir. Böylelikle ne kadar süreli bir birikime ihtiyacı olduğunu hesaplar. Her harçlığını aldığında parasını ayırıp tablodaki kutucuğa stickerı yapıştırır Bu şekilde hedefine adım adım yaklaştığını görür.

  3.Birikim Parası için Ödül Önerin

  Çocuğunuzu biriktirdiği para için ödüllendirmeyi düşünün. Örneğin, çocuğunuz belli bir süre para harcamazsa ona küçük bir ödül verebilirsiniz.

  4.İyi Bir Örnek Olun

  Yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi sizin de birikim yaptığınızı görmesidir. Bir süreliğine kavanoza para koyun ve çocuğunuza bunun sizin birikim kavanozunuz olduğunu söyleyin. Bu çocuğunuza biriktirmenin normal olduğunu gösterecektir.

  5.Çocuğunuzun Birikimine Katkıda Bulunun

  Birikime katkıda bulunmak çocuğunuzu cesaretlendirmek için harika bir yöntemdir.

  6.Büyük Çocukların Birikim Yapmasına Yardımcı Olma

  Çocuğunuz büyüdükçe amaç tablonuz daha az ilham verici, resim çizdirmek ise daha az cezbedici olur. Ama siz yine de çocuğunuzun birikimine katkıda bulunabilirsiniz.

  Çocuğunuzu birikime yönlendirecek birkaç fikir

  a.Yüksek Faiz Getiren Hesap Açma

  Çocuğunuz faiz kavramını anlamaya başlayınca, ona faiz kazandıran bir hesap açın.

  b.Çocuğunuzun Hedeflerini Derecelendirmesine Yardım Edin

  Çocuğunuzun istek listesi yazmasını ve bunları ne kadar çok istediğine dair derecelendirmesini isteyin.

  c.Çocuğunuzun Hata Yapmasına İzin Verin

  Bazen en iyi ders kötü bir karardan alınır, özellikle finansal konularda. Çocuğunuz parasını dikkatsizce harcadıktan sonra istediği şeyi alacak parası kalmadığını fark edince, keşke düşünerek harcasaydım diye üzülecektir.

  d.Oyunlar Oynayın

  Pek çok finansal kavramı öğretebileceğiniz oyunlar var. Monopoly gibi…

  e.Para Hakkında Konuşun

  Maaşınızı çocuğunuzun önünde konuşmak istemeseniz de, bütçeniz hakkında yaptığınız planları duymasını isteyebilirsiniz. Oda da o varken habersizce konuşuyormuş gibi yapabilirsiniz.

  f.Çocuğunuzla İyi Anlaşmalar Yapmaya Çalışın

  Para biriktirmenin önemli bir yolu, yapılan satın almalardaki kampanyalar. Birlikte fiyat karşılaştırması yapın. Emin olun çocuğunuz uygun ürünlere bakmaya bayılacak ve hem karşılaştırma yapmak isteyecek.

  Son Söz

  Çocuğunuza birikimi öğretmek, onun finansal sorumluğu ve geleceği için önemli bir adım. Ama eğer kendinizde birikim yapmazsanız bu amacınızda çok ileri gidemezsiniz. Biz sevsek te, sevmesek te öğrenmeleri gereken alışkanlıkları onlara çocukluk dönemlerinde öğretmeliyiz. Bir diğer deyişle, çocuğunuz nasıl davransın istiyorsanız siz de öyle davranmalısınız.

   

  3Kumbara

 • 9 YÖNTEMLE KİŞİSEL FİNANSINIZA GÜVENLİK KEMERİ

  shutterstock_78253450

  Refah seviyesini artırmak sadece rakamlarla ilgili değil ayrıca zihin alışkanlıklarını birikim açısından değiştirmektir. Ama zihin alışkanlıklarını değiştirmeye çalışan herkes bunun ne kadar zor olduğunu bilir. Bazen bu yolda zekice hileler yapmak gerekebilir. Bu makalede kendi finansal güvenliğinizi sağlamak için 9 farklı yol var.

  1.Hedefinize uygun birikim miktarı belirleyin

  Birikim kelimesini duyduğunuzda aklınız emekliliğe mi gidiyor, yoksa doldurmanız gereken belgelere mi? Büyük resme bakanlar için, spesifik bir hedef koymak birikim yapmak için motive edici olabilir. Ama daha çok ufak şeyler için birikim yapmak istiyorsanız birikim yapmak biraz daha zor olabilir. Bu durumda kenara ne kadar atabilirseniz atmaya odaklanın.

  2.Hedef ne olursa olsun gerçekçi olmaya çalışın

  Gerçekçi olmayan hedefler koymak, sizin birikim yapmaktan soğumanıza sebep olabilir.

  3.Beklenmedik gelirleri hızlanmak için kullanın

  Kenara ayırmak için en kolay yöntem harcamaya alışık olmadığınız paradır. İkramiye veya prim gibi ekstra gelen paraları kenara atın.

  4.Finansal kararlarınızı iş yerinde zorlu bir günden sonra yapmayın

  Saçma bir amaç için olsa bile kendinizi iyi hissettiğiniz zaman daha fazla birikim yapabilirsiniz.

  5.Üç yıllık planı görmezden gelin.

  Kredi kartı ve kredi borçlarınızı incelemek 3 yıl içinde neler yapabileceğiniz hakkında bir fikir verebilir ama birikim sürecinizi uzatır. Bunun yerine daha kısa vadeli düşünerek daha hızlı biriktirebilirsiniz.

  6.Büyük borçları ödemek için küçük borçları ödeyerek başlayın

  Eğer büyük borçlarınız size ağır geliyorsa, küçük borçlarınızı ödeyerek başlayın. En çok faiz oranı olan kartın borcunun peşine düşün. Ama büyük borç ile küçük borç arasında büyük fark yoksa büyüğü ödemek sürdürülebilirlik sağlama açısından daha faydalıdır.

  7.Kendinize lobi çalışması yapın

  Günün sonunda, kendinizi disiplinli bir birikimci haline getirebilecek tek kişi sizsiniz. Şimdi gelecekteki kendinizle konuşmanız için bir yöntem var. FutureMe.org sitesine girin ve kendinize tarihini seçebileceğiniz ileri bir tarih için mail atın. Örneğin, yılsonu primi geleceği zaman paranızı harcamamanız için kendinize mail atmayı ayarlayın.

  8.Dünmüş gibi bütçe yapın

  Belki araba kredisi veya öğrenim bursu gibi tekrar eden borçlarınız vardır. Bu borçlar bitince bütün paranızı salmayın. Hala bu borçları ödüyormuş gibi bütçe yapmayı deneyin.

  9.Bakış açınızı değiştirin

  50 yaş civarı en çok birikim yapabileceğiniz yıllardır unutmayın.

   

  3 Kumbara