19Haz
2015
0
shutterstock_78253450

9 YÖNTEMLE KİŞİSEL FİNANSINIZA GÜVENLİK KEMERİ

Refah seviyesini artırmak sadece rakamlarla ilgili değil ayrıca zihin alışkanlıklarını birikim açısından değiştirmektir. Ama zihin alışkanlıklarını değiştirmeye çalışan herkes bunun ne kadar zor olduğunu bilir. Bazen bu yolda zekice hileler yapmak gerekebilir. Bu makalede kendi finansal güvenliğinizi sağlamak için 9 farklı yol var.

1.Hedefinize uygun birikim miktarı belirleyin

Birikim kelimesini duyduğunuzda aklınız emekliliğe mi gidiyor, yoksa doldurmanız gereken belgelere mi? Büyük resme bakanlar için, spesifik bir hedef koymak birikim yapmak için motive edici olabilir. Ama daha çok ufak şeyler için birikim yapmak istiyorsanız birikim yapmak biraz daha zor olabilir. Bu durumda kenara ne kadar atabilirseniz atmaya odaklanın.

2.Hedef ne olursa olsun gerçekçi olmaya çalışın

Gerçekçi olmayan hedefler koymak, sizin birikim yapmaktan soğumanıza sebep olabilir.

3.Beklenmedik gelirleri hızlanmak için kullanın

Kenara ayırmak için en kolay yöntem harcamaya alışık olmadığınız paradır. İkramiye veya prim gibi ekstra gelen paraları kenara atın.

4.Finansal kararlarınızı iş yerinde zorlu bir günden sonra yapmayın

Saçma bir amaç için olsa bile kendinizi iyi hissettiğiniz zaman daha fazla birikim yapabilirsiniz.

5.Üç yıllık planı görmezden gelin.

Kredi kartı ve kredi borçlarınızı incelemek 3 yıl içinde neler yapabileceğiniz hakkında bir fikir verebilir ama birikim sürecinizi uzatır. Bunun yerine daha kısa vadeli düşünerek daha hızlı biriktirebilirsiniz.

6.Büyük borçları ödemek için küçük borçları ödeyerek başlayın

Eğer büyük borçlarınız size ağır geliyorsa, küçük borçlarınızı ödeyerek başlayın. En çok faiz oranı olan kartın borcunun peşine düşün. Ama büyük borç ile küçük borç arasında büyük fark yoksa büyüğü ödemek sürdürülebilirlik sağlama açısından daha faydalıdır.

7.Kendinize lobi çalışması yapın

Günün sonunda, kendinizi disiplinli bir birikimci haline getirebilecek tek kişi sizsiniz. Şimdi gelecekteki kendinizle konuşmanız için bir yöntem var. FutureMe.org sitesine girin ve kendinize tarihini seçebileceğiniz ileri bir tarih için mail atın. Örneğin, yılsonu primi geleceği zaman paranızı harcamamanız için kendinize mail atmayı ayarlayın.

8.Dünmüş gibi bütçe yapın

Belki araba kredisi veya öğrenim bursu gibi tekrar eden borçlarınız vardır. Bu borçlar bitince bütün paranızı salmayın. Hala bu borçları ödüyormuş gibi bütçe yapmayı deneyin.

9.Bakış açınızı değiştirin

50 yaş civarı en çok birikim yapabileceğiniz yıllardır unutmayın.

 

3 Kumbara

Paylaş

No Comments

Reply