10635993_1728398404051954_976495025355464362_n

3 Kumbara Programı kapsamında verilen eğitimler 3 ayrı grubu içine alacak şekilde tasarlanmıştır. Öğrencilere verilen finansal okuryazarlık eğitimlerinin etkisinin artması için programa öğretmenler de dâhil edilmiş ve öğretilerin alışkanlığa dönüşmesi için de eğitim alan çocukların ailelerine de program kapsamında finansal okuryazarlık eğitimi verilmektedir.

•Öğrenciler

Kendi sınıflarında 3 Kumbara Öğretmenleri tarafından finansal okuryazarlık dersi alan öğrenciler, hayatları boyunca para konularında uygulayacakları kavramların temellerini öğreneceklerdir.

Kavramlar; Bütçe, istek, ihtiyaç, tasarruf, birikim, plan, emek, 3 kumbara, kaynak, hedef, girişimcilik, gelir, gider, paylaşım, harcama, para.

•Veliler

Veliler çocuklarının doğdukları andan itibaren eğitim ve öğretim yaşantılarına aktif ve bilinçli bir şekilde katılımlarını sağlamayı amaçlayan bir içeriğe sahiptir. Ebeveynler çocuklarının ilk öğretmenidir. Bu amaçla eğitim alacak öğrencilerin velileri de finansal okuryazarlığa giriş eğitimi alacak ve temel kavramlardan haberdar edilecektir. Veli eğitimlerinde anne babaların, çocukları üzerindeki etkilerini desteklemek ve çocuklarının sağlıklı birer birey olarak gelecekteki yaşamlarına hazırlanmalarında onlara rehberlik sağlayabilmeleri için finansal konularda bilgi ve beceri kazanmaları hedeflenmektedir.

•Öğretmenler

3 Kumbara Öğretmenleri; öğretmen formasyonu almış, ancak ataması çıkmamış öğretmenler arasından seçilmektedir. Bu sayede öğretmenler için istihdam alanı yaratılmaktadır.

Öğrencilerin gözünden 3 Kumbara

Velilerin gözünden 3 Kumbara

Öğretmenlerin gözünden 3 Kumbara

Paylaş