veli eğitimi 2Parasını yöneten, hayatını yönetir

Parasını yöneten, hayatını yönetir diyoruz; çünkü parayı doğru yönetmenin hayatımız için önemli bir etkisi olduğunu biliyoruz ve bunun için çocuklarımıza şimdiden parayı doğru ve faydalı bir şekilde kullanmaları için 3 kumbarayı anlatıyoruz.

VELİ EĞİTİMİ 

1.Çocuklar için anne baba her şeyi bilir, her şeyi yapar, güçlüdür. Para kavramı da yoksa paranın sonsuz sınırsız olduğunu düşünürler. Para eğitimi ailede başlar. İlk adım paranın sonsuz olmadığını, bir sınırı olduğunu öğretmek. Bunun için en iyi eğitim de harçlıktır. Belli bir miktar parası olduğunda bunun bittiğini gören çocuk, ailesinde de paranın bir sınırı olduğunu anlar. Ardından da parasını korumak için biriktirmek ve tasarruf kavramlarını öğrenir.

2.Her sabah kalkıp işe gidiyorsunuz. İşe gitme nedeninizin para kazanmak olduğunu söyleyin. Hayatınızı sürdürmek, ona istediği şeyleri alabilmek ve en önemlisi harçlığını verebilmek için çalışmanız gerektiğini anlatın. Paranın kazanılması gerektiğini öğrenecektir. Siz de ona evde ona ufak tefek işler verin. Karşılığında da bir miktar para ödeyin. Para kazanmanın ne kadar zor ama bir o kadar da tatlı olduğunu öğrenecektir.

3.Hepimiz çocuklarımıza her şeyin en iyisini en güzelini vermek istiyoruz. Seyrettiği televizyonun, açık duran elektriğin, çok sevdiği pastaların veya DVD’leri almak için para harcandığını siz anlatana kadar bilmez. Alışverişe çıkarken onu da beraberinizde götürün. Bakkalda manavda parayı o uzatsın, üstünü alsın. Eve gidince de aldıklarınızı yazın. Ne kadar para harcadığınızı öğrensin.

4.Anlamaz demeyin anlar. Finansal kelimeleri çocuğunuza ne kadar erken yaşta öğretirseniz o kadar iyi. Birikim, tasarruf, banka, yatırımı, bütçe, harcamak… Bu kelimelerin anlamını ve nasıl kullanıldıklarını öğrendikçe finansal konuları kavrama becerisi de o kadar çok olur.

5.Samimi olun. Çocuğunuza sahip olduğunuz ev araba, mallar konusunda gerçeği söyleyin. Bankaya borcunuz varsa buna sahip ödemek için bankaya borçlandığınızı ve her ay kazandığınız paradan bunun taksitlerini ödediğinizi anlatın. Çevrede başka arkadaşlarının sahip olduğu veya olamadığı şeylerle kıyaslama yapmaması gerektiğini öğretin. “Neden bizim güzel ve büyük evimiz yok” sorusu mutlaka gelecektir. Bunu ona samimiyetle ve sabırla anlatın.

6.Tasarruf zordur. Bu daha büyük bir hedefe doğru çalışmak artık istediğiniz şeyler vazgeçmek anlamına gelir. Ama aynı zamanda öğrenilebilir bir yetenektir. Çalışmaların çoğu daha kişisel disiplin egzersiz olduğunu göstermektedir, o kadar kolay olur. Evdeki elektriği, suyu gereksiz harcamaları küçük yaşta öğretebilirsiniz.

7.Çocuklar özellikle beş yaşından önce, dengeleri pek iyi anlayamaz. “Dondurma mı yoksa simit mi istersin” diye sorduğunuzda muhtemelen ikisini de isteyecektir. Uzmanlar çocuklara tercih yapmayı ve seçenekler arasında birinden vaz geçmesi öğrenmesinin önemli olduğunu söylüyor. Böylece istek mi ihtiyaç mı algısını kavraması daha kolay olur. Yani çocuklarınız bir şey istediğinde bir diğerinden vaz geçebilmeyi öğrenmelidir. Böylece öncelik sıralamasını da kafasından yapmaya başlar.

8.Çocukların en çok kullandığı kelime “İstiyorum” dan vaz geçirmek zordur ama imkansız değildir. Ona her şeye aynı anda sahip olamayacağını öğretin. Yoksa büyüdüğünde mutsuz ve hiçbir şeyden tatmin olmayan bir genç olur.

9.Para ve tasarruf konularını öğrenmesi zaman alır. Öncelikle neden tasarruf ve birikim yapması gerektiğini öğrenmelidir. Ve bunun için de almak istediği şeylerden vaz geçmeyi veya beklemeyi öğrenecektir.

 

7-11 Yaş Çocuğun Gelişim Özellikleri*

Çocukları, daha iyi tanıyabilmek için yaşadıkları gelişim dönemlerinin özelliklerini bilmek faydalı olacaktır. Bu dönemlerin her birinin kendine özgü psikolojik ve fizyolojik özellikleri vardır. 7-11 yaşındaki çocukların gelişim özellikleri ve değişimler zaman zaman kişisel farklılıklar gösterse de genel olarak öngörebilen bir seyir izler. Bunlar aşağıdaki 7 başlık altında toplanmaktadır:

*Fiziksel Gelişim    *Ahlaki Gelişim

*Psiko-Motor Gelişim     *Sosyal-Duygusal Gelişim

*Öz Bakım Becerileri     *Cinsel Gelişim

*Zihinsel Gelişim

 

1. Fiziksel Gelişim Özellikleri

– Gücünün üstünde işler yapabilir.

– Gerilim boşaltıcı bazı hareketleri (gözlerini kırpıştırma, parmağını emme, mide ağrıları) görülebilir.

– Yarışları severler.

-Bu yaş grubundaki çocuklarda el göz koordinasyonu daha da gelişmiştir. Bu gelişim yazma, boyama, dikiş dikme, makas kullanma vb. faaliyetleri daha iyi yapmalarını sağlar.

– Fiziksel etkinlikler daha fazla olduğu için kazalara daha sık rastlanır.

 

2. Zihinsel Gelişim Özellikleri

– Bu yaş çocukları dinleyerek öğrenmek isterler.

-Kuralların nedenlerini ve anlamlarını fark etmeye başlarlar.

-Olaylar arasında neden – sonuç ilişkileri kurabilecek bilişsel yeterliliğe erişmişlerdir.

 

3.Sosyal- Duygusal Gelişim Özellikleri

-8-9 yaş grubu çocukları çok gelişmiş bir hayal gücüne sahiptirler.

-Merak duygusu gelişmiştir; özellikle hiç görmediği yerler ve karşılaşmadığı insanlar hakkında oldukça meraklıdırlar.

-Bu yaş grubu çocukları güvene dayanan, açık, dürüst, sıcak ve sevgi dolu bir ilişki isterler.

-Küçük grup oyunlarını severler. Oyunlarda kuralları kesin ve değişmez olarak algıladıkları için, grup oyunlarında kuralların değiştirilmesine karşı çıkarlar.

-Küçük grup oyunlarını severler. Oyunlarda kuralları kesin ve değişmez olarak algıladıkları için, grup oyunlarında kuralların değiştirilmesine karşı çıkarlar.

-Öğretmenine, ebeveynlerine çok güvenir; onların hata yapmayacaklarına inanırlar.

-Erkeklerde kızlara karşı gruplaşmalar başlar. Kızlarda da erkeklere karşı olabilir.

 

4.Ahlaki Gelişim Özellikleri

-Bu dönem çocuklarının adalet duyguları gelişmiştir. Kendinden zayıflara karşı hoşgörülüdürler.

-Çevrenin tutumuna göre çocuğun kendine olan saygısı gelişir.

-Kuralların ya bozulmaması ya da sadece kendileri tarafından değiştirilmesi gibi ben merkezci bir yaklaşımları vardır. Bu daha çok henüz kendini değerlendirme becerisine sahip olamamalarından kaynaklanır

 

 

Paylaş